اولین «بسته امنیتی» آمریکا به کی‌یف رسید؛ آلمان: فعلا به اوکراین تسلیحات ارسال نمی‌کنیم

سربازان ارتش اوکراین
سربازان ارتش اوکراین Copyright Efrem Lukatsky/Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر دفاع آلمان می‌گوید کشورش برخلاف بریتانیا و چندین کشور دیگر اروپایی در حوزه بالتیک، فعلا برنامه‌ای برای ارسال تسلیحات نظامی به اوکراین ندارد.

آگهی

«کریستینه لامبرشت»، وزیر دفاع آلمان می‌گوید این کشور قصد ندارد به اوکراین تسلیحات ارسال کند. اظهارات وزیر دفاع آلمان بعد از آن منتشر می‌شود که چندین کشور اروپایی، از جمله بریتانیا پیشتر به صورت رسمی تایید کردند که به کی‌یف برای مقابله با تهدید روسیه کمک می‌کنند و تجهیزات نظامی به این کشور می‌فرستند.

با بالا گرفتن تنش‌ها در مرز اوکراین و روسیه تلاش‌های کشورهای غربی برای کمک به کی‌یف افزایش یافته است. وزارت امور خارجه آمریکا به چند کشور حوزه بالتیک و همچنین بریتانیا اجازه داده که تسلیحات آمریکایی را که در انبارهای خود دارند به اوکراین تحویل دهند. 

همچنین یک گروه از سناتورهای آمریکایی از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در پی تصویب طرحی هستند که در صورت اجرا تسلیحات بیشتر و در مقیاس وسیع‌تری به اوکراین تحویل داده خواهد شد.

در همین حال آمریکا رسما تایید کرد که نخستین بخش از بسته حمایت امنیتی این کشور به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار به کی‌یف رسیده است. سفارت این کشور در اوکراین با تایید این مطلب تاکید کرد که این تسلیحات نظامی برای حمایت از نیروهای مسلح اوکراین و همچنین در تلاش مستمر برای دفاع از حاکمیت این کشور در مقابل تجاوز روسیه ارسال شده است.

مقام‌های آمریکایی تاکید کرده‌اند که کمک‌های واشنگتن به اوکراین ادامه خواهد داشت.

با این حال آلمان نگاه متفاوتی به این موضوع دارد. «اولاف شولتس»، صدر اعظم این کشور همواره بر سایست عدم ارسال تسلیحات نظامی به مناطق درگیری تاکید کرده است.

در همین راستا خانم لامبرشت هم در گفتگو با یکی از نشریات آلمانی که روز شنبه ۲۲ ژانویه منتشر شده، در این خصوص گفت: «من می توانم تمایل به حمایت از اوکراین را درک کنم و این دقیقاً همان کاری است که ما در حال حاضر انجام می‌دهیم. در ماه فوریه اوکراین یک بیمارستان صحرایی کامل همراه با آموزش‌های لازم را دریافت خواهد کرد که تمام هزینه‌های آن که بالغ بر ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار بوده است توسط آلمان تامین شده است.»

وزیر دفاع آلمان در ادامه اما تاکید کرد که برلین برنامه‌ای برای ارسال سلاح به کی‌یف ندارد. لامبرشت در این خصوص گفت: «ما باید همه اقدامات لازم را برای کاهش تنش انجام دهیم. در حال حاضر ارسال تسلیحات به اوکراین کمکی به حل این بحران نخواهد کرد و آلمان برنامه‌ای در این خصوص ندارد.»

پیشتر«آنالنا بربوک»، وزیر امور خارجه این کشور هم مواضعی مشابه در این خصوص به زبان آورده بود. خانم بربوک با اشاره به اینکه برلین از کشورهایی که به اوکراین سلاح ارسال می‌کنند انتقاد نخواهد کرد، گفته بود: «بیایید واقع بین‌باشید. من فکر نمی کنم که چنین اقداماتی و ارسال این تسلیحات بتواند تعادل نظامی در منطقه را تغییر دهد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«نیزه مقدس و نماد ملی مقاومت»؛ نقش سلاح ضد تانک «جاولین» در جنگ اوکراین

حربه اروپا و آمریکا؛ چه تحریم‌هایی و چگونه مانع یکه‌تازی‌های روسیه می‌شود؟

حمایت آلمان از ایجاد اروپایی قوی‌تر در آستانۀ ریاست دوره‌ای پاریس بر شورای اتحادیه اروپا