Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شرکت‌های بین‌المللی مستقر در روسیه و اوکراین چگونه با جنگ روبرو می‌شوند؟

شرکت‌های بین‌المللی مستقر در اوکراین و روسیه چه سرنوشتی خواهند داشت
شرکت‌های بین‌المللی مستقر در اوکراین و روسیه چه سرنوشتی خواهند داشت Copyright canva
Copyright canva
نگارش از وال استریت ژورنال
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حمله روسیه به اوکراین باعث شده است تا شرکت‌های چندملیتی با چالش‌های متعددی روبرو شوند. برخی از مدیران این شرکت‌ها در تلاش هستند تا ارزیابی کنند که آیا در نتیجه تحریم‌های غرب، کسب و کار آن‌ها ممکن است به مشکل برخورد.

آگهی

حمله روسیه به اوکراین باعث شده است تا شرکت‌های غربی با چالش‌های متعددی روبرو شوند. برخی از مدیران این شرکت‌ها در تلاش هستند تا ارزیابی کنند که آیا در نتیجه تحریم‌های غرب، کسب و کار آن‌ها ممکن است به مشکل برخورد.

شرکت‌های بین‌المللی در اوکراین و روسیه چه سرنوشتی خواهند داشت؟

با وجود این که شرکت‌های چند ملیتی حضور محدودی در دو کشور روسیه و اوکراین دارند با این حال چند شرکت بزرگ غربی در هر دو کشور کسب و کار تجاری راه انداخته‌اند.

حتی برای شرکت‌هایی که در منطقه درگیری فعالیت نمی‌کنند، تهاجم روسیه به اوکراین خطرات جدیدی را متوجه اقتصاد جهانی می‌کند که در بحبوحه بهبودی نسبی پس از همه‌گیری، با تورم فزاینده دست و پنجه نرم می‌کند.

نفت و گاز

شرکت‌های انرژی از جمله شرکت‌های بزرگ نفتی مانند بی پی (BP PLC)، شل ( Shell PLC)، اکسان‌موبیل در روسیه سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی دارند که هم اکنون در معرض خطر در منطقه هستند.

در حالی که این شرکت‌ها از قیمت بالاتر کالاها سود می‌برند، می‌توانند از جمله شرکت‌هایی باشند که به‌طور بالقوه در معرض تحریم‌ها یا مشکل در روسیه قرار دارند.

بی پی ۱۹.۷۵ درصد از سهام شرکت نفت روسنفت، غول انرژی روسیه را در اختیار دارد و مدیر اجرایی این شرکت چندملیتی در هیات مدیره شرکت روسی حضور دارد. بی پی گفته است که وضعیت را زیر نظر دارد در حالی که مدیران اجرایی در اوایل ماه فوریه خطر بالقوه تحریم‌ها را با تشدید تنش‌ها نادیده گرفته بودند.

کالاهای مصرفی

چندین شرکت بزرگ کالاهای مصرفی در اوکراین کارخانه دارند، از جمله شرکت دانمارکی آبجوسازی کارلزبرگ، غول سوئیسی مواد غذایی نستله و کارخانه دخانیات امپریال برندز تولید کننده سیگار دیویدوف. همه این شرکت‌ها در روزهای اخیر فعالیت‌های خود را در اوکراین به‌حالت تعلیق درآورده‌اند و از کارکنان خود خواسته‌اند در مکان امنی باقی بمانند.

شرکت دخانیات فیلیپ موریس اینترنشنال نیز اعلام کرده است که فعالیت‌های خود در اوکراین از جمله در کارخانه خود در خارکف را به دلیل ادامه حملات نیروهای روس به حالت تعلیق در می‌آورد.

اما در آن طرف شرکت دانمارکی آبجوسازی کارلزبرگ هشت کارخانه در روسیه دارد. این شرکت گفته است که حدود ۱۰ درصد از درآمد کلی‌اش در روسیه است. تولید کننده ماست دانون می‌گوید که حدود پنج درصد از درآمد خود را از روسیه کسب می‌کند.

کانوا
آبجوی کالزبرگکانوا

خودرو

چندین شرکت بزرگ خودروسازی از جمله رنو، فولکس‌واگن، استلانتیس، داج و جیپ در روسیه کارخانه دارند. فعالیت این شرکت‌ها تاکنون در روسیه ادامه داشته است اما گفته‌اند برای مشکلات احتمالی در آینده در حالت آماده‌باش قرار دارند.

شرکت استلانتیس می‌گوید آماده است در صورتی که تحریم‌های غرب فعالیت آن‌ها را مختل کند تولید خودروهای خود را در روسیه تغییر داده یا محدود کند. کارخانه این شرکت در کالوگا، در ۱۱۵ مایلی (۱۸۵ کیلومتر) جنوب شرقی مسکو در ماه‌های اخیر در بحبوحه افزایش تقاضا، تولید خود را برای صادرات به اروپای غربی افزایش داده است.

در همین حال، لوکا دی‌میو، مدیرعامل شرکت رنو اخیرا گفته است که تشدید تنش‌ها بین روسیه و اوکراین می‌تواند منجر به «بحران زنجیره تامین دیگری مرتبط با قطعاتی شود که باید از خارج وارد شوند». رنو اعلام کرد که حدود ۹۰ درصد از خودروهایی که در روسیه تولید می‌کند برای بازار محلی بوده است.

روسیه یکی از بزرگترین بازارها برای شرکت رنو است به طوری که طبق آمار، این شرکت حدود ۸ درصد از درآمد خود را بدون کسر بهره و مالیات در روسیه کسب می‌کند.

خودروسازان که در حال حاضر با کمبود نیمه‌هادی‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، در صورت کاهش عرضه پالادیوم روسیه ممکن است با مشکلات بیشتری نیز مواجه شوند.

آگهی
کانوا
آرم شرکت رنوکانوا

خطوط هوایی

در حالی که اوکراین مقصد اصلی برای شرکت‌های بزرگ هوایی نیست، آن‌ها تحت تاثیر محدودیت‌های هوایی قرار خواهند گرفت. آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا به خطوط هوایی دستور داده است که از ورود به حریم هوایی اوکراین و همچنین کشورهای همسایه مانند مولداوی و بلاروس خودداری کنند. همچنین پرواز هواپیماها در منطقه روستوف در جنوب غربی روسیه و همچنین در حریم هوایی در فاصله ۲۰۰ مایلی دریایی از مرز اوکراین ممنوع شده است.

از طرف دیگر، روسیه پرواز هواپیماهای خطوط هوایی ثبت شده در بریتانیا را از فعالیت در حریم هوایی خود منع کرده است و این اقدام در واکنش به اقدام مشابه دولت بریتانیا به‌عنوان بخشی از بسته تحریمی این کشور است.

بریتیش ایرویز و ویرجین آتلانتیک ایرویز گفته‌اند که برخی از پروازهای خود را در اطراف روسیه تغییر مسیر داده‌اند که منجر به طولانی‌تر شدن زمان پرواز در برخی از سفرها شده‌ است. حریم هوایی روسیه اغلب برای بسیاری از مسیرهای بین اروپا و آسیا استفاده می‌شود.

مراقبت‌های بهداشتی

شرکت‌های دارویی جهان به‌دنبال اطمینان از این موضوع هستند که داروها و واکسن‌های آن‌ها همچنان در دسترس بیماران اوکراینی قرار گیرد. اوکراین به شدت به داروهای خارجی وابسته است. طبق داده‌های تجاری سازمان ملل متحده، داروها و واکسن‌های وارداتی در سال ۲۰۲۰ به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار بوده است. بیشترین سهم آن از آلمان است جایی که بسیاری از شرکت‌های داروسازی بزرگ غربی کارخانه دارند.

آگهی

هوفمان-لا روش می‌گوید که به‌طور مداوم در تلاش است تا اطمینان حاصل کند که بیماران در اوکراین و روسیه به دارو دسترسی دارند. شرکت دانمارکی نوو نوردیسک، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انسولین در جهان می‌گوید که در حال نظارت بر ایمنی افراد بیمار در اوکراین است.

فناوری

در سال‌های اخیر، شرکت‌هایی در ایالات متحده و اروپا خدمات فناوری را به اوکراین برون‌سپاری کرده‌اند.

شرکت‌های حوزه فناوری از جمله شرکت آلمانی اس‌آپ که در حوزه نرم‌افزار فعال است، شرکت لندنی فناوری مالی ریولوت و همچنین شرکت خدمات کارمزدی فایور که در اسرائیل مستقر است و شرکت اسرائیلی ویکس.کام می‌گویند که دفاتر خود در کی‌یف را بسته‌اند و اقدامات حفاظتی برای حمایت از کارمندان خود را انجام داده‌اند. شرکت ویکس اعلام کرد که کارمندان خود را به لهستان و ترکیه انتقال داده است.

شرکت گرامرلی که یک پلتفرم علط یاب برای بهبود متن نگاشته شده به انگلیسی است گفت امیدوار است که تنش بین روسیه و اوکراین کاهش یابد اما شرکت او نیز برای بدترین شرایط آماده شده است. براد هوور مدیرعامل شرکت در یک مطلبی که در لینکدین منتشر کرد گفت که به اوکراین متعهد باقی می‌ماند.

آگهی

کشاورزی

شرکت‌های کشاورزی ایالات متحده که در اوکراین فعال هستند دفاتر و تاسیسات خود را در این کشور در پاسخ به حمله روسیه تعطیل می‌کنند. شرکت آرچر دانیلز میدلند گفت که فعالیت خود را در اوکراین متوقف کرده است جاییکه بیش از ۶۳۰ نیرو داشته‌اند.

شرکت بانج که غول کشاورزی آمریکایی است و بیش از هزار کارگر در اوکراین دارد به‌طور موقت فعالیت خود را در دو کارخانه فرآوری در این کشور به حالت تعلیق درآورده است.

شرکت کارگیل نیز گفت که کشتی که اجاره کرده بود روز پنجشنبه مورد اصابت یک پرتابه از ساحل اوکراین در دریای سیاه قرار گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه یا آمریکا؛ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس چرا درباره‌ جنگ اوکراین سکوت کرده‌اند؟

تحریم‌های غرب چه تاثیری بر سیستم بانکی روسیه خواهد گذاشت؟

آیا تحریم‌های سازمان ملل تاثیرگذارند؟