تشدید بحران اوکراین؛ ناتو به شرق اروپا کشتی و هواپیماهای جنگی می‌فرستد

NATO Secretary General Jens Stoltenberg
NATO Secretary General Jens Stoltenberg Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانمارک یک ناو و چند فروند هواپیمای جنگی به کشورهای بالتیک فرستاد، اسپانیا نیروی دریایی خود را در آن منطقه مستقر کرد و هلند کشتی‌ها و واحدهای مستقر در آن منطقه را برای هر نوع واکنش سریع به حالت آماده‌باش درآورد.

آگهی

ائتلاف نظامی ناتو روز دوشنبه رسما اعلام کرد که نیروهایش را به حالت آماده‌باش درآورده و چند فروند کشتی و هواپیمای جنگی را با هدف تقویت قدرت دفاعی خود در شرق اروپا رهسپار این منطقه کرده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو با انتشار بیانیه‌ای ضمن تایید این اقدامات، تاکید کرد که «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به فعالیت‌هایش برای حفاظت و دفاع از متحدانش از جمله تقویت بخش شرقی ناتو ادامه می‌دهد و مانند همیشه به هر تلاشی برای تضعیف امنیتش پاسخ خواهد داد.»

اعضای این ائتلاف غربی از هفته گذشته به‌تدریج تقویت مواضع نظامی ناتو در شرق اروپا را آغاز کرده‌اند. در این چهارچوب دانمارک یک ناو و چند فروند هواپیمای جنگی به کشورهای بالتیک فرستاد، اسپانیا نیروی دریایی خود را در آن منطقه مستقر کرد و هلند کشتی‌ها و واحدهای مستقر در آن منطقه را برای هر نوع واکنش سریع به حالت آماده‌باش درآورد.

سه کشور استونی، لتونی و لیتوانی نیز روزجمعه اعلام کردند به زودی موشک‌های ضد تانک و ضد هوایی (ساخت ایالات متحده را) در اختیار اوکراین می‌گذارند.

ادگار رینکوویچ، وزیر خارجه لتونی در پیامی توییتری نوشت: «ما داریم به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که برای توقف فعالیت‌های روسیه و بلاروس در تقویت قدرت نظامی‌شان در اروپا، چاره‌ای جز اقدام متقابل ناتو باقی نمی‌ماند. زمان آن فرا رسیده است که حضور متحدانمان در بخش شرقی این ائتلاف، به عنوان یک اقدام دفاعی و بازدارنده افزایش یابد.»

در بیانیه دبیرکل ناتو به پیشنهاد اخیر فرانسه برای اعزام نیرو به رومانی نیز اشاره شده و همچنین آمده است که «ایالات متحده نیز به صراحت اعلام کرده افزایش حضور نظامی خود در این منطقه را در دست بررسی دارد».

واکنش روسیه: با «هیستری اطلاعاتی» تنش ها را بیشتر می‌کنید

غرب مسکو را متهم کرده که با انتقال بیش از ۱۰۰ هزار نفر از نظامیان خود به نزدیکی مرزهای اوکراین قصد حمله به این کشور را دارد؛ این اتهام از سوی روسیه رد شده است.

انتشار بیانیه اخیر ناتو واکنش روسیه را نیز در پی داشت و دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه ایالات متحده و ناتو را به تشدید تنش از طریق «هیستری اطلاعاتی» متهم کرد.

او هشدار داد این رفتارها باعث شده است که اکنون خطر حمله نیروهای اوکراینی به جدایی‌طلبان طرفدار روسیه «بسیار افزایش» یابد.

ناتو همزمان در حال آماده سازی مجموعه پیشنهاداتی برای گفتگوهای بیشتر با روسیه است؛ پیش از این کرملین مجموعه‌ای از خواسته‌ها را مطرح کرده بود که در صورت پذیرش از سوی ناتو، این ائتلاف باید از پیوستن اوکراین جلوگیری می‌کرد و نیروهایش را در شرق اروپا عقب می‌راند.

خواسته‌های کرملین از سوی این اتحاد نظامی رد شد و ناتو اعلام کرد که بر سر «اصول بنیادین» خود از جمله دفاع از همه متحدان و دادن آزادی به شرکاء برای انتخاب راه خود، مذاکره نخواهد کرد.

ناتو پس از تصرف کریمه توسط روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی حضور خود را در کشورهای بالتیک تقویت کرد و هم اکنون نیز در حال بررسی طرح‌هایی برای استقرار نیروهای بیشتر در رومانی و بلغارستان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جسد خلبان فراری روس که به اوکراین پناهنده شده بود در جنوب اسپانیا پیدا شد

تور اروپایی زلنسکی؛ اوکراین و فرانسه پیمان امنیتی ۱۰ ساله امضا کردند

حمله شهپادی اوکراین به کشتی روسی؛ کی‌یف: تزار کونیکوف در دریای سیاه غرق شد