وزیر دفاع بریتانیا از ارسال تجهیزات نظامی به اوکراین و تقویت قدرت دفاعی کی‌یف خبر داد

Ben Wallace, Britain's Secretary of State for Defence
Ben Wallace, Britain's Secretary of State for Defence Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر دفاع بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که در واکنش به تجمع ۱۰۰ هزار نیروی روس پشت مرزهای اوکراین، لندن نیز کی‌یف را با تجهیزات نظامی مدرن از جمله موشک‌های ضدتانک کوتاه‌-برد مسلح خواهد کرد.

آگهی

وزیر دفاع بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که در واکنش به تجمع ۱۰۰ هزار نیروی روس پشت مرزهای اوکراین، لندن نیز کی‌یف را با تجهیزات نظامی مدرن از جمله موشک‌های ضدتانک کوتاه‌-برد مسلح خواهد کرد.

بن والاس مقابل نمایندگان پارلمان گفت که اولین دسته از سلاح‌های سبک ضد زره روز دوشنبه ارسال شده و افزود که علاوه بر تسلیح اوکراین، بریتانیا تیم کوچکی از کارشناسان نظامی خود را برای آموزش نظامیان اوکراینی به آن کشور می‌فرستد.

او همزمان ابراز امیدواری کرد که بتوان از مسیر دیپلماسی به بحران کنونی پایان داد و گفت: «این سلاح‌ها سلاح‌های استراتژیک نیستند و هیچ تهدیدی برای روسیه ایجاد نمی‌کنند، آنها برای دفاع از خود استفاده می‌شوند. این انتخاب رئیس جمهور پوتین است که دیپلماسی و گفتگو را انتخاب کند یا درگیری و پیامدهای آن.»

وزیر دفاع بریتانیا با اشاره به تحولات در مناطق مرزی اوکراین افزود که «دلایل مشروع و واقعی برای نگرانی» وجود دارد و بریتانیا قصد دارد با توجه به «تهدیدهای فزاینده روسیه» کمک‌های بیشتری در را موضوع امنیت به اوکراین ارائه دهد.

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که ده‌ها نظامی انگلیسی از سال ۲۰۱۵ میلادی برای آموزش نیروهای اوکراینی در خاک این کشور هستند. بریتانیا همچنین متعهد شده به بازسازی نیروی دریایی اوکراین کمک کند.

واکنش اوکراین: می‌خواهیم عضو ناتو باشیم

سفیر اوکراین در بریتانیا از تصمیم لندن برای ارسال تسلیحات و نیروهای اضافی استقبال کرد؛ با این وجود اعلام کرد که بزرگترین مشکل کی‌یف در حال حاضر این است که عضو ناتو نیست.

وادیم پریستایکو گفت: «ما می‌خواستیم عضو ناتو باشیم. زیرا در حال حاضر و به تنهایی با بزرگترین ارتش اروپا روبرو هستیم.»

ارسال کمک‌ها به اوکراین در حالی ادامه دارد که سرویس‌های اطلاعاتی غربی و اوکراینی پیش‌بینی کرده‌اند با توجه به تقویت روزافزون قوای روسیه در مناطق مرزی، احتمالا حمله یا تهاجمی در اوایل سال ۲۰۲۲ میلادی روی دهد.

در مقابل، روسیه این حدس و گمان‌ها را رد و کشورهای عضو ناتو را به «پمپاژ» سلاح به اوکراین متهم و اعلام کرده است که ایالات متحده در حال دامن زدن به تنش در این منطقه از جهان است.

خواسته اصلی روسیه، توقف گسترش ناتو به شرق است و سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه این کشور اخیرا اعلام کرد که «باید اطمینان حاصل شود که اوکراین هرگز و هرگز عضو ناتو نمی‌شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش روسیه به آماده‌باش نیروهای آمریکایی؛ «واشنگتن به دنبال تشدید تنش‌ها است»

آمریکا در مقابل حمله نظامی احتمالی روسیه به اوکراین چه برنامه‌ای دارد؟

چرا نخست‌وزیر پیشین بریتانیا خواستار انحلال سازمان ملل متحد شد؟