رزمایش جدید روسیه در مرز اوکراین؛ مسکو و واشنگتن حاضر نیستند امتیاز دهند

تصویری از سربازان روسی در حال مانور نظامی در جنوب روسیه، دسامبر۲۰۲۱
تصویری از سربازان روسی در حال مانور نظامی در جنوب روسیه، دسامبر۲۰۲۱   -  Copyright  AP Photo
نگارش از مریم عباسی زاده با استفاده از AFP & Reuters

به‌‌گزارش رویترز در این مانور از ۳۰۰ ادوات زرهی از جمله تانک‌های T-72B3، خودروهای زره‌پوش و جنگ‌افزارهای مرسوم استفاده شده‌ است.

خبرگزاری اینترفاکس به‌نقل از وزارت دفاع روسیه از آغاز رزمایش نیروهای نظامی روسیه در مناطقی در جنوب‌غربی این کشور از جمله در مرز با اوکراین خبرداد.

به‌‌گزارش رویترز در این مانور از ۳۰۰ ادوات زرهی از جمله تانک‌های T-72B3، خودروهای زره‌پوش و جنگ‌افزارهای مرسوم استفاده شده‌ است.

در این رزمایش، نزدیک ۳ هزار نیروی نظامی روسیه در نبرد با دشمن فرضی، شلیک از خودروهای زرهی، عملیات شناسایی دشمن و خنثی کردن خرابکاری و همچنین تجهیز سنگرها را تمرین کرده‌اند.

به گزارش اینترفاکس این مانور نظامی در چهار منطقه جنوب غربی روسیه از جمله «اسمولنسک» در نزدیکی مرز بلاروس و «ورونژ»، «بلگُرد» و «بریانسک» در نزدیکی مرز با اوکراین برنامه‌ریزی شده است.

روسیه در حالی از این رزمایش نظامی در مرز با اوکراین خبر می‌دهد که اخیرا با استقرار حدود ۱۰۰ هزار نیروی نظامی در مناطق مرزی با همسایه غربی خود موجبات نگرانی کی‌یف و غرب و سازمان پیمان آنتلانتیک شمالی (ناتو) را فراهم کرده بود.

ند پرایس، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه با تکرار مواضع قبلی آمریکا گفت: «اگر روسیه به اوکراین حمله کند یا این کشور را بی‌ثبات کند، تحریم‌های شدیدی علیه آن وضع خواهیم کرد». این در حالیست که مسکو با تاکید بر حق جابجایی نیروهای نظامی و برگزاری رزمایش در خاکش می‌گوید قصد حمله به اوکراین را ندارد.

مذاکرات امنیتی کرملین و کاخ‌سفید روز دوشنبه این هفته در ژنو آغاز شده و قرار است نمایندگان روسیه امروز و فردا ۱۲ و ۱۳ ژانویه با نمایندگان ناتو در بروکسل به گفتگو بنشینند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا دیدار نمایندگان ۳۰ کشورعضو ناتو با سرگئی ریابکوف، همتای روس خود را در ژنو تایید کرده‌ است. نماینده یکی از کشورهای اروپایی به این خبرگزاری گفته که دلیلی برای خوش‌بین بودن به نتیجه مذاکرات با روسیه وجود ندارد.

مسکو خواستار تضمین واشنگتن و متحدانش بر عدم عضویت اوکراین در ناتوست، این درحالیست که آمریکا حاضر به «امتیاز» دادن به روسیه نیست ولی آمادگی دارد در راستای پایین آوردن احتمال منازعه با کرملین توافق کند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید با تاکید بر اینکه رابطه بین اوکراین و ناتو فقط به کی‌یف و ۳۰ کشورعضو مربوط می‌شود گفته هنوز زود است که بخواهیم در مورد جدی بودن روسیه در انتخاب راه دیپلماتیک در حل مسئله قضاوت کنیم.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

حمله نظامی روسیه به اوکراین