آمریکا از خانواده‌های دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت خود خواست تا اوکراین را ترک کنند

سفارت آمریکا در کی‌یف، پایتخت اوکراین
سفارت آمریکا در کی‌یف، پایتخت اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه آمریکا از خانواده‌های دیپلمات‌های این کشور و آن دسته از کارمندانی که حضورشان غیر ضروری است خواست تا اوکراین را ترک کنند.

آگهی

در پی افزایش نگرانی‌ها از تهاجم احتمالی ارتش روسیه به خاک اوکراین، وزارت امور خارجه ایالات متحده دیروز یکشنبه به خانواده‌های دیپلمات‌های آمریکایی مستقر در اوکراین دستور داد تا خاک این کشور را ترک کنند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین از آن دسته از کارکنان سفارت که حضورشان در کی‌یف غیر ضروری است خواست تا با هزینه دولت آمریکا از اوکراین خارج شوند.

این اقدام در بحبوحه افزایش تنش‌ها در خصوص افزایش حضور نظامی روسیه در مرز اوکراین صورت می‌گیرد، تنش‌هایی که محور مذاکرات دو روز پیش آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، همتای روس او در ژنو قرار داشت اما تاثیر محسوسی در فروکش کردن تنش‌ها نداشت.

مقامات وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کردند که سفارت این کشور در کی‌یف همچنان فعال خواهد بود و این اعلامیه به منزله تعطیلی سفارت و یا نشان دهنده کاهش حمایت ایالات متحده از اوکراین نیست.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزارت خارجه آمریکا همچنین در بیانیه‌ای به گزارش‌های اخیر مبنی بر برنامه ریزی روسیه برای یک اقدام نظامی جدی علیه اوکراین اشاره دارد. با این حال، وزارت خارجه روسیه کشورهای ناتو را به تشدید تنش در اطراف اوکراین با انتشار اطلاعات غیرواقعی متهم کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: «شرایط امنیتی به ویژه در امتداد مرزهای اوکراین، در کریمه تحت اشغال و در شرق اوکراین که تحت کنترل روسیه قرار دارد، غیرقابل پیش بینی است و می‌تواند بدتر هم شود. تظاهراتی که گاهی به خشونت تبدیل می‌شوند، به طور پیوسته در سراسر اوکراین از جمله در کی‌یف برگزار می شود.»

وزارت خارجه آمریکا همچنین قویا از شهروندان آمریکایی خواسته تا به اوکراین و روسیه سفر نکنند.

روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین را به خاک خود الحاق کرد. این کشور در ماه‌های اخیر با گسیل و استقرار حدود ۱۰۰ هزار نیروی نظامی در مرزهای غربی خود، به تنش بی‌پیشینه‌ای با اوکراین و متحدان غربی‌اش دامن زده است.

مقامات مسکو از کشورهای غربی می‌خواهد تا گسترش ناتو را متوقف کنند و تضمین دهند که اوکراین بخشی از این پیمان نظامی-امنیتی نخواهد شد. کشورهای غربی نیز در پاسخ روسیه را به تحریم‌های اقتصادی تهدید می‌کنند.

آغاز خروج کارکنان سفارت بریتانیا از کی‌یف

رسانه‌های بریتانیایی صبح امروز خبر دادند که لندن از حدود نیمی کارکنان سفارت‌خانه‌اش در کی‌یف خواسته تا سفارت را تخلیه کنند و به بریتانیا بازگردند.

مقامات بریتانیا به رسانه‌ها گفته‌اند که هیچ تهدید فوری و خاصی برای دیپلمات های بریتانیا وجود نداشته، با این حال حدود نیمی از کارکنان شاغل در کی‌یف به بریتانیا باز خواهند گشت.

اسرائیل؛ آمادگی‌ها برای انتقال ۷۰ هزار یهودی از اوکراین

در میانه افزایش تنش‌ها میان روسیه و اوکراین، روزنامه اسرائیلی هاآرتص روز گذشته در خبری نوشت که اسرائیل در حال کار بر روی طرحی است تا در صورت وقوع جنگ ۷۰ هزار یهودی ساکن مناطق شرق اوکراین را به اسرائیل منتقل کند.

اسرائیل از زمان جنگ ۲۰۱۴ میان روسیه و اوکراین سعی کرده است تا نقشی بی طرف ایفا کند. حضور گسترده نظامی روسیه در سوریه، نگرانی‌ها از روند مذاکرات هسته‌ای با ایران و وجود جمعیت بزرگی از یهودیان که در هر دو کشور اوکراین و روسیه زندگی می‌کنند و همزمان پیوندهای عمیق اسرائیل با آمریکا باعث شده است تا اسرائیل سعی در اتخاذ مواضعی بی‌طرفانه در این بحران داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا در مقابل حمله نظامی احتمالی روسیه به اوکراین چه برنامه‌ای دارد؟

آمریکا تایید کرد پنهانی سامانه موشکی دوربرد پیشرفته به اوکراین داده است

اوکراین ارائه خدمات کنسولی به مردان در سن خدمت نظامی را به حالت تعلیق درآورد