ساکنان خارکیف اوکراین در مرز با روسیه برای بدترین سناریو آماده می‌شوند

مرز روسیه و اوکراین
مرز روسیه و اوکراین   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  رویترز

در حالی که تنش میان روسیه از یک سو و اوکراین و متحدان غربی این کشور همچنان بالا است، ساکنان خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین برای بدترین سناریو در صورت بروز جنگ آماده می‌شوند.

در حالی که تنش میان روسیه از یک سو و اوکراین و متحدان غربی این کشور همچنان بالا است، ساکنان خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین در حالی‌که امیدوارند شرایط بهتر شود، برای بدترین سناریو در صورت بروز جنگ آماده می‌شوند.

خارکیف، شهر صنعتی و مرکز ساخت تانک، هواپیما و تراکتور در ۴۲ کیلومتری مرز روسیه قرار دارد. ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین این شهر را به‌عنوان یکی از اهداف احتمالی حمله روسیه توصیف کرده است.

مسکو داشتن هرگونه برنامه برای حمله به اوکراین را تکذیب می‌کند اما همزمان از کشورهای غربی می‌خواهد تا به روسیه تضمین‌های امنیتی، ازجمله عدم پیوستن اوکراین به ناتو را بدهند.

ایگور ترخوف، شهردار خارکیف می‌گوید این شهر ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری در آرامش خواهد ماند و ما به هیچکسی اجازه نمی‌دهیم این آرامش را از ما بگیرد. شماری از شهروندان خارکیف می‌گویند در صورت حمله می‌مانند و می‌جنگند و گروهی دیگری، آماده رها کردن خانه و کاشانه خود هستند.

دانیلا شاتوخینا، مدیر پروژه می‌‌گوید: «اگر اتفاقی بیفتد، لزومی ندارد اینجا بمانم. می‌توانم دورکاری کنم. امیدوارم همه‌چیز به خوبی و خوشی تمام شود. بهتر است قبل از اینکه اتفاقی بیفتد، الکی نگران نباشیم. اگر چیزی شد، تصمیم می‌گیرم چکار کنم.»

آنیا ورگلس، معاون بازاریابی شرایط فعلی خارکیف را با وضعیت کریمه در سال ۲۰۱۴ مقایسه می‌کند و می‌گوید: «هیچکس آن‌موقع فکرش را هم نمی‌کرد که چنین اتفاقی بیفتد. نمی‌خواهم باور کنم اما نمی‌دانیم چه می‌شود.»

رئیس جمهوری اوکراین در مصاحبه‌ای که روز جمعه منتشر شد، حمله به خارکیف را «محتمل» توصیف کرد. با این حال یکی از سخنگویان زلنسکی ساعاتی بعد گفت رئیس جمهوری صرفا درباره یک سناریوی فرضی صحبت کرده است.

اولکسی کورمیلتس، مدیر فروش یک شرکت می‌گوید هر اتفاقی بیفتد، در خارکیف خواهد ماند: «فرار کنم؟ جایی برای رفتن ندارم. من اینجا به دنیا آمدم و بزرگ شدم. به هر حال می‌مانم. اگر هم لازم شد از شهر دفاع کنم، این کار را خواهم کرد.»

آنتون سرگیو، برنامه‌نویس آی‌تی با یادآوری تلاش ناکام جدایی‌طلبان برای تصرف این شهر در سال ۲۰۱۴ می گوید: «قبلا از روس‌ها پذیرایی کرده‌ایم. باید فهمیده باشند که به نفعشان است نزدیک اینجا نیایند. اگر بیایند، با تابوت بر می‌گردند و مادرانشان بالای جنازه‌ها عزاداری خواهند کرد.»

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

حمله نظامی روسیه به اوکراین