Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کشورهای حوزه بالتیک موشک‌های آمریکایی به اوکراین می‌فرستند

شلیک موشک هدایت شونده و ضد تانک «جاولین» توسط سربازان اوکراینی
شلیک موشک هدایت شونده و ضد تانک «جاولین» توسط سربازان اوکراینی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کرملین ۱۰۰ هزار سرباز را در نزدیکی مرزهای اوکراین گرد هم آورده، اقدامی که غرب از آن به عنوان زمینه چینی برای تهاجمی تازه به اوکراین با هدف جلوگیری از پیوستن این کشور به ناتو یاد کرده است.

آگهی

استونی، لتونی و لیتوانی روزجمعه اعلام کردند که به زودی موشک‌های ضد تانک و ضد هوایی در اختیار اوکراین قرار می‌دهند.

این اقدام آنگونه که مقامات کشورهای یاد شده می‌گویند برای کمک به اوکراین جهت دفاع از خود در صورت حمله احتمالی روسیه به خاک این کشور صورت می‌گیرد.

سه کشور حوزه بالتیک که پیش‌تر تحت حاکمیت اتحاد جماهیر شوروی سابق بودند با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر یادآور شدند که قرار است در این راستا موشک‌های ضد تانک جاولین و موشک‌های زمین به هوای استینگرِ آمریکایی در اختیار اوکراین قرار دهند.

این تجهیزات نظامی ساخته ایالات متحده در حالی قرار است از سوی کشورهای بالتیک در اختیار اوکراین قرار گیرد که واشنتگتن اوایل هفته جاری مجوز ارسال آنها را به استونی، لتونی و لیتوانی داده بود.

در بیانیه مشترک سه کشور یاد شده آمده است: «با توجه به افزایش فشار نظامی روسیه به اوکراین و منطقه، کشورهای بالتیک تصمیم گرفته‌اند به نیازهای اوکراین پاسخ دهند و کمک‌های دفاعی بیشتری در اختیار کی‌یف قرار دهند.»

در این بیانیه تاکید شده است: «این کمک ها توانایی اوکراین را برای دفاع از تمامیت ارضی و شهروندان خود در صورت هر گونه تجاوز از جانب روسیه، افزایش خواهد داد.»

در این راستا قرار شده است که استونی موشک‌های ضد تانک جاولین را فراهم کند و لتونی و لیتوانی نیز اقدام به ارسال موشک‌های ضد هوایی استینگر به اوکراین کنند.

وزیر دفاع لیتوانی با تایید این خبر به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما صمیمانه امیدواریم که اوکراین مجبور به استفاده از این سلاح‌ها نشود.»

وی ضمن اشاره به اینکه سلاح‌های یاد شده به زودی تحویل اوکراین می‌شوند، در ادامه تاکید کرد: «کشورهای بالتیک از روسیه می‌خواهند به رفتار تهاجمی و غیرمسئولانه خود پایان دهد.»

روسیه ۱۰۰ هزار سرباز را در نزدیکی مرزهای اوکراین گرد هم آورده، اقدامی که غرب از آن به عنوان زمینه چینی برای تهاجمی تازه به اوکراین با هدف جلوگیری از پیوستن این کشور به ناتو یاد کرده است.

مسکو اما بارها این اتهام را رد کرده و به سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو نسبت به هرگونه گسترش این پیمان نظامی به سمت شرق هشدار داده است.

سه کشور حوزه بالتیک که عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو هستند در صورت تهاجم نظامی روسیه به اوکراین خود را در معرض خطر خواهند دید.

یک مسئول ارشد سابق سازمان پیمان آتلانتیک شمالی پیش‌تر گفته بود که ناتو در صورت وقوع این حمله سطوح هشدار را افزایش خواهد داد.

ناتو از سال ۲۰۱۴ تقویت کشورهای حوزه بالتیک را در اولویت قرار داده است و چهار گردان چند ملیتی به رهبری کانادا، آلمان، بریتانیا و ایالات متحده در لتونی، لیتوانی، استونی و لهستان مستقر کرده است.

مقامات ناتو پیش از این بارها بر این موضوع تاکید کرده بودند که در صورت حمله روسیه به اوکراین نمی‌توانند به صورت مستقیم مداخله کنند.

از این رو، گام‌های غرب برای حمایت از اوکراین می‌تواند به اقداماتی چون پشتیبانی فنی و سایبری، تامین تسلیحات و پهپادهای بیشتر آمریکایی برای نیروهای مسلح اوکراین و بالا بردن سطح آموزش این نیروها، به‌ویژه در زمینه واکنش به هرگونه حمله موشکی روسیه محدود شود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: آماده‌ایم بین روسیه و اوکراین میانجیگری کنیم

قول ترامپ به زلنسکی برای پایان دادن به جنگ اوکراین؛ نامزد جمهوری‌خواه: پیام‌آور صلح خواهم بود

آیا جنگ مانع ترانزیت نفت روسیه از اوکراین به اروپا شده است؟