Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مجوز واشنگتن به بریتانیا و کشورهای بالتیک: به اوکراین تسلیحات آمریکایی ارسال کنید

حرکت نیروهای روس به سمت مرز با اوکراین
حرکت نیروهای روس به سمت مرز با اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با شدت‌گیری نگرانی‌ها از وقوع حمله نظامی روسیه به اوکراین، وزارت خارجه آمریکا به چندین کشور اروپایی اجازه داده تا از موجودی انبارهای خود، تسلیحات ساخت آمریکا را به اوکراین ارسال کنند.

آگهی

وزارت خارجه ایالات متحده به کشورهای بریتانیا، استونی، لتونی و لیتوانی اجازه داده که موشک‌های ساخت آمریکا و همچنین دیگر تسلیحات نظامی این کشور را به اوکراین ارسال کنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از چند منبع آگاه از درون دولت آمریکا گزارش داده که این اقدام آمریکا پس از آن رخ داده که جو بایدن به این نتیجه رسیده، روسیه اقدامی نظامی علیه اوکراین انجام خواهد داد.

در این گزارش همچنین آمده است که استونی موشک‌های ضد تانک جاولین و لیتوانی نیز موشک‌های استینگر را به اوکراین ارسال خواهند کرد.

بر اساس مقررات کنترل صادرات در آمریکا، کشورها باید قبل از انتقال هر گونه سلاح آمریکایی به اشخاص ثالث، از وزارت امور خارجه ایالات متحده تاییدیه دریافت کنند.

در همین زمینه یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز تایید کرد که واشنگتن اجازه انتقال این تسلیحات را به کشورهای استونی، لیتوانی، لتونی و بریتانیا داده است و آنها می‌توانند تسلیحات نظامی ساخت ایالات متحده را از موجودی انبارهای خود در اختیار اوکراین قرار دهد. در عین حال این سخنگو اشاره‌ای به جزئيات این تسلیحات و میزان ارسال آنها نکرده است اما در ادامه افزود: «ایالات متحده و متحدان و شرکای آن در کنار هم ایستاده‌اند تا کمک‌های امنیتی به اوکراین را تسریع بخشند. ما با دوستان خود در اوکراین و متحدانمان در ناتو در تماس نزدیک هستیم و خلاقانه از همه ابزارهای همکاری امنیتی موجود برای کمک به کی‌یف برای تقویت دفاع در مقابل تجاوز رو به رشد روسیه استفاده می‌کنیم.»

اخبار مربوط به انتقال تسلیحات روز چهارشنبه و پس از آن منتشر شد که جو بایدن در یک نشست خبری تاکید کرده بود روسیه در صورت حمله به اوکراین هزینه‌ای گزاف پرداخت خواهد کرد.

مقام‌های روسی بارها برنامه‌ریزی برای حمله به اوکراین را رد کرده‌اند، اما کرملین حدود صد هزار سرباز را در نزدیکی مرزهای اوکراین جمع‌آوری کرده است. کشورهای غربی بر این باورند تجمع این تعداد سرباز در مرزها، آماده‌سازی این کشور برای حمله به اوکراین است.

این وضعیت نگرانی‌های شدیدی را در لیتوانی، لتونی و استونی و سایر متحدان ناتو و همچنین در میان قانون‌گذاران آمریکایی برانگیخته است. یک گروه از سناتورهای آمریکایی متشکل از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات این هفته در سفر به پایتخت اوکراین وعده دادند که واشنگتن در تنش با روسیه در کنار این کشور باقی می‌ماند. آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا هم روز گذشته در سفری «غیرمنتظره» به کی یف رفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«نیزه مقدس و نماد ملی مقاومت»؛ نقش سلاح ضد تانک «جاولین» در جنگ اوکراین

وزیر خارجه آمریکا در اوکراین؛ واشنگتن به کی‌یف ۲۰۰ میلیون دلار کمک نظامی می‌کند

بهترین بازیگر نقش مکمل در بحران اوکراین؛ ناتو در صورت حمله روسیه چه خواهد کرد؟