Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر خارجه آمریکا در اوکراین؛ واشنگتن به کی‌یف ۲۰۰ میلیون دلار کمک نظامی می‌کند

دیدار وزیر خارجه آمریکا با رئیس جمهور اوکراین
دیدار وزیر خارجه آمریکا با رئیس جمهور اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا که روز چهارشنبه ۱۹ ژانویه به کی‌یف سفر کرده است، گفت که واشنگتن به ارائه کمک‌های نظامی به اوکراین ادامه می‌دهد.

آگهی

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا که روز چهارشنبه ۱۹ ژانویه به کی‌یف سفر کرده است، گفت که واشنگتن به ارائه کمک‌های نظامی به اوکراین ادامه می‌دهد.

هم‌زمان یک مقام ارشد آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفت که دولت جو بایدن ماه گذشته ۲۰۰ میلیون دلار کمک امنیتی، اضافه بر کمک‌های پیشین به اوکراین اختصاص داده است.

از همین رو ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در دیدار با وزیر خارجه آمریکا از این کشور به خاطر افزایش کمک‌های نظامی که شامل موشک‌های ضد تانک جاولین هم می‌شود، تشکر کرد.

با این حال بلینکن در کی‌یف با تکرار وعده تحریم‌های شدید علیه روسیه در صورت حمله به اوکراین، گفت که کشورش تا زمانی که بتواند، دیپلماسی را دنبال خواهد کرد.

کرملین هم‌زمان با افزایش تنش‌ها در اطراف اوکراین، اعلام کرد که همچنان منتظر پاسخ مکتوب آمریکا به درخواست‌های گسترده‌اش برای تضمین‌های امنیتی از سوی غرب است.

با وجود این بلینکن گفت که خواسته اصلی روسیه مشخص نیست زیرا روس‌ها موضوعات زیادی را روی میز گذاشته‌اند. او گفت: «بعضی از آن خواسته‌ها به وضوح غیرمعمولند، مانند بستن درهای ناتو به روی اعضای جدید.»

از همین رو بلینکن گفت که پاسخی مکتوب در مورد پیشنهادهای روسیه به سرگئی لاوروف، همتای روس خود در روز جمعه در ژنو ارائه نخواهد کرد؛ خواسته‌ای که مسکو بارها مطرح کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه دلیلی برای استقرار ده‌ها هزار نیروی نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین وجود ندارد، گفت که آن‌ها از وجود برنامه برای افزایش شمار این نیروها خبر دارند.

نگرانی کشورهای غربی از احتمال حمله روسیه به اوکراین در حالی است که مقام‌های ارشد روسیه گفته‌اند که مسکو هیچ برنامه‌ای برای حمله به اوکراین ندارد.

با این حال یک مقام ارشد آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفت که کشورش به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین متعهد است و به حمایت‌های مورد نیاز اوکراین ادامه خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: آماده‌ایم بین روسیه و اوکراین میانجیگری کنیم

قول ترامپ به زلنسکی برای پایان دادن به جنگ اوکراین؛ نامزد جمهوری‌خواه: پیام‌آور صلح خواهم بود

ولودیمیر زلنسکی؛ جنگ چگونه رهبر اوکراین را تغییر داد؟