اردوغان: آماده‌ایم بین روسیه و اوکراین میانجیگری کنیم

رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس جمهوری ترکیه به روسیه و اوکراین پیشنهاد داد که با میانجیگری آنکارا با یکدیگر گفتگو کنند و تنش‌های پدید آمده اخیر را پشت سر بگذارند.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه می‌گوید کشورش آماده است در تنش‌های بین روسیه و اوکراین میانجیگری کند.

آقای اردوغان با اشاره به اینکه قرار است در اوایل ماه فوریه به اوکراین سفر کند تا با رهبران این کشور ملاقات داشته باشد، تاکید کرد که آمادگی دارد پوتین و زلنسکی را با یکدیگر سر یک میز گرد هم بیاورد تا دو طرف در خصوص تنش‌های روزافزون در منطقه با یکدیگر گفتگو کنند.

آقای اردوغان این پیشنهاد را در نشست خبری مشترک با رئيس جمهوری السالوادور، نجیب بقیله مطرح کرد و در ادامه افزود: «ما با تحولاتی که بین روسیه و اوکراین در جریان است موافق نیستیم. چرا که وجود فضای جنگی در منطقه و ظهور چنین تنش‌هایی ما را به عنوان کشوری که با هر دو طرف روابط دارد ناراحت می‌کند.»

پیش از این روسیه چندین بار از ترکیه به دلیل فروش پهپادهای خود به اوکراین انتقاد کرده بود. کی‌یف یکی از مشتریان مهم هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه است و از سوی دیگر آنکارا روابط نزدیکی با مسکو دارد. مسکو از فروش تسلیحات ترکیه به کی‌یف ناراضی است و می‌گوید اوکراین از پهپادهای ساخت ترکیه در منطقه درگیری در منطقه دونباس استفاده می‌کند.

رئيس جمهوری ترکیه در ادامه این نشست خبری همچنین ابراز امیدواری کرد که بتواند دیداری میان پوتین و زلنسکی هماهنگ کند تا طرفین با گفتگوی رو در رو مشکلات میان یکدیگر را برطرف سازند. ترکیه پیشتر هم پیشنهاداتی در خصوص میانجیگری میان روسیه و اوکراین ارائه داده بود.

در همین حال روزنامه حریت ترکیه به نقل از منابع ناشناس دیپلماتیک گزارش داده که این کشور تلاش می‌کند نشست بعدی گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا که به مسئله بین اوکراین و روسیه می‌پردازد به میزبانی استانبول برگزار شود. به گفته این منابع، ترکیه پیشنهاد داده که در این نشست نمایندگانی از کشورهای گروه مینسک، روسیه، اوکراین و همچنین نمایندگانی از مناطق تحت درگیری در شرق اوکراین حضور داشته باشند. پیشنهادی که مشخص نیست مورد پذیرش اوکراین قرار گیرد یا خیر.

پیشتر مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه گفته بود که تنش بین اوکراین و روسیه، کشورهای منطقه را نیز درگیر می‌کند و در نتیجه امیدوار است این مسائل از طریق گفتگو حل و فصل شود.

روسیه در هفته‌های اخیر حدود صد هزار سرباز نظامی را در نزدیکی مرز با اوکراین مستقر کرده و همین مسئله نگرانی‌ها از احتمال حمله نظامی این کشور به شرق اوکراین را افزایش داده است. مسکو همواره هرگونه نیت برای انجام عملیات نظامی را رد کرده و در عین حال ناتو و اوکراین را مسئول و مقصر شدت‌گیری این تنش می‌داند.

با بالا گرفتن بحران، تلاش‌های گسترده بین‌المللی از سوی آمریکا برای گفتگو با مسکو صورت گرفته تا طرفین بتوانند از مسیر دیپلماسی بر این بحران فائق آیند اما واشنگتن و مسکو می‌گویند تاکنون گفتگوها چندان نتیجه بخش نبوده است اما با این حال هر دو طرف تاکید کرده‌اند که به گفتگوها ادامه می‌دهند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشورهای حوزه بالتیک موشک‌های آمریکایی به اوکراین می‌فرستند

بایدن: روسیه در صورت اشغال خاک اوکراین با فاجعه روبرو می‌شود

وزیر خارجه آمریکا در اوکراین؛ واشنگتن به کی‌یف ۲۰۰ میلیون دلار کمک نظامی می‌کند