فرمانده نیروی دریایی آلمان به دلیل «اظهارات نسنجیده» در مورد پوتین و اوکراین استعفا داد

فرمانده مستعفی نیروی دریایی آلمان
فرمانده مستعفی نیروی دریایی آلمان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای شونباخ اعلام کرد که با هدف جلوگیری از واردآمدن آسیب‌های بیشتر به دلیل «اظهارات نسنجیده» او به آلمان و ارتش این کشور از سمت خود کناره‌گیری می‌کند. استعفای او بلافاصله از سوی نیروی دریایی آلمان پذیرفته شد و معاون آقای شونباخ به عنوان فرمانده موقت نیروی دریایی منصوب شد.

آگهی

فرمانده نیروی دریایی آلمان شنبه شب و در پی افزایش انتقادها از اظهارات اخیر او در مورد اوکراین و روسیه که به طور گسترده در فضای مجازی منتشر شده است، از سمت خود استعفا داد.

«کای آخیم شوئنباخ» در جریان سفر روز جمعه خود به هند گفته بود که اوکراین هرگز نخواهد توانست شبه جزیره کریمه را که در سال ۲۰۱۴ به خاک روسیه ضمیمه شد، پس بگیرد. او همچنین نیت‌خوانی‌ غرب از اقدام‌های اخیر ولادیمیر پوتین را به عنوان تلاش او برای حمله به اوکراین، نادرست خوانده و افزوده بود که رئیس جمهوری روسیه مستحق «احترام» است.

در پی انتشار ویدیوی این سخنرانی، وزارت خارجه اوکراین سفیر آلمان در کی‌یف را احضار کرد و مراتب اعتراض خود را نسبت به اظهارات فرمانده نیروی دریایی آلمان اعلام کرد.

سپس آقای شوئنباخ اعلام کرد که با هدف جلوگیری از واردآمدن آسیب‌های بیشتر به دلیل «اظهارات نسنجیده» او به آلمان و ارتش این کشور از سمت خود کناره‌گیری می‌کند. استعفای او بلافاصله از سوی نیروی دریایی آلمان پذیرفته شد و معاون آقای شوئنباخ به عنوان فرمانده موقت نیروی دریایی منصوب شد.

آلمان همچنین تاکید کرد که سخنان آقای شوئنباخ به هیچ وجه با موضع وزارت دفاع آلمان مطابقت ندارد و این کشور همراه با متحدان خود در ناتو درکنار اوکراین می‌ایستد.

برلین بر خلاف بسیاری از کشورهای عضو ناتو از ارسال سلاح‌های جنگی به اوکراین اجتناب کرده و هدف از این اقدام خود را دامن نزدن بیشتر به تنش‌ها عنوان کرده است.

وزیر خارجه اوکراین روز شنبه اقدام برلین را به منزله «تشویق» رئیس جمهوری روسیه ارزیابی کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شولتس: وقتش که برسد با پوتین درباره جنگ اوکراین صحبت می‌کنم

جسد الکسی ناوالنی با حضور هزاران نفر در روسیه به خاک سپرده شد

طرفداران الکسی ناوالنی از مردم خواستند تا در مراسم تشییع جنازه او شرکت کنند