کمیته حقوق کودک سازمان ملل: پاریس حقوق کودکان فرانسوی اعضای داعش را نقض کرده است

در اردوگاه الهول در شمال سوریه بیش از ۶۰ هزار تن از جمله خانواده‌های اعضای داعش به سر می‌برند.
در اردوگاه الهول در شمال سوریه بیش از ۶۰ هزار تن از جمله خانواده‌های اعضای داعش به سر می‌برند. Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیته حقوق کودکان سازمان ملل پس از بررسی درخواست‌های مربوط به ۴۹ کودک فرانسوی در سوریه اعلام کرد که پاریس با عدم بازگرداندن آنها به کشورشان، حقوق کودکان فرانسوی را نقض کرده است.

آگهی

کمیته حقوق کودکان سازمان ملل پس از بررسی درخواست‌های مربوط به ۴۹ کودک فرانسوی در سوریه اعلام کرد که پاریس با عدم بازگرداندن آنها به کشورشان، حقوق کودکان فرانسوی را نقض کرده است.

کمیته حقوق کودک در بیانیه‌ای اعلام کرد که امتناع فرانسه از بازگرداندن کودکان فرانسوی که سال‌هاست در اردوگاه‌های سوریه و در شرایط خطرناک و تهدیدآمیز نگهداری می‌شوند، حق زندگی آنها و همچنین حق آنها را برای اینکه تحت رفتار غیرانسانی نباشند، نقض می‌کند.

بیانیه می‌افزاید: «فرانسه مسئولیت و قدرت دارد تا با اتخاذ تدابیری برای بازگرداندن کودکان فرانسوی از اردوگاه‌های سوریه، از آنها در برابر خطرات قریب‌الوقوع جانی محافظت کند.»

این کمیته متشکل از ۱۸ کارشناس مستقل است که مسئول نظارت بر اجرای کنوانسیون حقوق کودک توسط کشورهای عضو هستند.

کمیته حقوق کودکان یافته های خود در مورد فرانسه را پس از بررسی سه دادخواست ارائه شده توسط گروهی از اتباع فرانسوی که نوه‌ها، خواهرزاده‌ها و برادرزاده‌های آنها در حال حاضر در اردوگاه‌های عین عیسی و الهول بازداشت هستند، منتشر کرد. این اردوگاه‌ها محل نگهداری خانواده‌های اعضای داعش و تحت کنترل نیروهای کرد هستند.

این سه پرونده مربوط به ۴۹ کودک فرانسوی است که گفته می شود والدین آنها با گروه دولت اسلامی (داعش) همکاری داشته اند. برخی از آنها در سوریه به دنیا آمدند، در حالی که برخی دیگر با والدین فرانسوی خود در سن بسیار پایین از فرانسه به سوریه سفر کرده بودند.

از زمانی که بستگان این کودکان پرونده خود را در سال ۲۰۱۹ به کمیته ارائه کردند، دولت فرانسه ۱۱ تن از این کودکان را به کشور بازگرداند. ۳۸ کودک قربانی دیگر که برخی از آنها ۵ سال سن دارند، هنوز در اردوگاه های تحت محافظت، در مناطق جنگی نگهداری می شوند.

کمیته در خاتمه از فرانسه خواسته که اقدامات فوری برای بازگرداندن ۳۸ کودک قربانی باقی مانده به کشور اتخاذ کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرهای ۲ دختر نوجوان در اردوگاه الهول سوریه بریده شدند

عدم بررسی پرونده زنان و کودکان فرانسوی گرفتار در سوریه؛ دادگاه حقوق بشر فرانسه را محکوم کرد

صدور حکم یکی از «بیتل‌های داعش»؛ الکساندا کوتی به حبس ابد محکوم شد