Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان ملل: داعش در زندان‌های عراق مرتکب جنایت جنگی علیه شیعیان شده است

یک گور دسته‌جمعی در عراق
یک گور دسته‌جمعی در عراق Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج یک تحقیق از سوی سازمان ملل نشان می‌دهد که صبح روز ۱۰ ژوئن سال ۲۰۱۴ اعضای گروه داعش در زندانی در موصل عراق دست‌کم هزار مسلمان را که اکثرا شیعه بوده‌اند به شکلی سیستماتیک شکنجه کرده و به قتل رسانده‌اند.

آگهی

سازمان ملل می‌گوید نیروهای داعش در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ در زندان شهر موصل مرتکب جنایات جنگی و همچنین جنایت علیه بشریت شده‌اند. جایی که دست‌کم هزار زندانی مسلمان به طور سیستماتیک کشته شده‌اند.

کریستین ریتچل، رئيس تیم تحقیقاتی سازمان ملل روز پنجشنبه در گزارش خود به اعضای شورای امنیت این سازمان ضمن اعلام این مطلب تاکید کرد که شواهد جمع‌آوری شده بقایای قبرهای دسته‌جمعی را نشان می‌دهد که شامل افرادی است که در زندان‌ مرکزی بوداش به سر می‌بردند. بر اساس این گزارش و همچنین جمع آوری اظهارات کسانی که از آن زندان جان سالم به در برده‌اند صبح روز ۱۰ ژوئن سال ۲۰۱۴ اعضای داعش به این زندان حمله کرده و این جنایت سیستماتیک را انجام داده‌اند.

بر اساس این گزارش زندانیان دستگیر شده بر اساس مذهب خود مورد تحقیق قرار گرفته و دست‌کم هزار زندانی که عمدتا شیعه بوده‌اند به صورت نظام‌مند کشته شده‌اند.

رئيس این تیم تحقیقاتی در توضیح به اعضای شورای امنیت همچنین تاکید کرد که نتایج این گزارش بر پایه گفتگو با بازماندگان این جنایت، شواهد قانونی از جمله اسناد به جا مانده از داعش، اظهارات برخی از اعضای این گروه افراطی، پژوهش‌های مستقل و همچنین اعترافات اعضای داعش در این جنایت‌ نقش داشته‌اند، حاصل شده است.

در نتیجه گیری این تحقیقات آمده است که داعش مرتکب جنایت علیه بشریت، قتل، شکنجه، ناپدید کردن افراد، آزار و اذیت و دیگر اقدامات غیرانسانی را در زندان بوداش در موصل شده که تمامی این موارد مصداقی از جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت به شمار می‌رود.

کریستین ریتچر همچنین تاکید کرد که شواهد واضح و قانع کننده‌ای پیدا کرده که نشان می‌دهد اعضای گروه داعش به صورت موفقیت آمیزی سلاح‌های شیمیایی خود را گسترش داده و حتی از گاز خردل نیز استفاده کرده‌اند.

او همچنین صدور حکم علیه یکی از اعضای گروه داعش در آلمان را نقطه عطفی در جریان بررسی جرایم جنگی که توسط این ستیزه‌جویان افراطی صورت گرفته برشمرد.

دو روز قبل دادگاهی در فرانکفورت، یکی از اعضای داعش در عراق به نام طه الجمیلی را به جرم ارتکاب جرایم جنایات جنگی محکوم کرد. از جمله اقداماتی که این فرد انجام داده قتل یک دختربچه ۵ ساله به شکلی فجیع است. این فرد دختر بچه ایزدی را به عنوان برده خریداری کرده اما پس از آنکه این کودک را با زنجیر به پنجره یک اتاقی بسته که آفتاب سوزان به صورت مستقیم به آن می‌تابیده، جان می‌بازد.

این فرد ۲۹ ساله از سوی دادگاه فرانکفورت به حبس ابد و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد. این نخستین حکم نسل‌کشی علیه اعضای گروه داعش به شمار می‌رفت که توسط دادگاهیفقط در شهر فرانکفورت آلمان صادر شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگجویان داعش ۱۱ سرباز را در پادگانی در عراق کشتند

میراث داعش در عراق؛ کشف یک گور دسته‌جمعی دیگر پر از استخوان‌ و تکه‌ لباس‌

سازمان ملل متحد: قحطی و گرسنگی به سراسر غزه گسترش یافته است