رویترز: سازمان اطلاعات ترکیه به عراق در بازداشت یکی از رهبران داعش کمک کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس آرشیوی از نیروهای عراقی
عکس آرشیوی از نیروهای عراقی   -  Copyright  KHALID MOHAMMED/AP

سه منبع امنیتی روز سه‌شنبه به رویترز گفتند سازمان اطلاعات ترکیه به عراق کمک کرد تا یک رهبر ارشد داعش را که در شمال غربی سوریه مخفی شده بود بازداشت کنند.

عراق روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور سامی جاسم، یک شهروند عراقی را در عملیاتی که از آن به‌عنوان «عملیات ویژه در خارج از مرزها» نام برده‌اند دستگیر کردند. با این حال درباره زمان و مکان بازداشت وی جزییاتی ارائه نشد.

جاسم یکی از بلندپایه‌ترین رهبران داعش است که زنده بازداشت شد. دولت عراق گفت که وی معاون ابوبکر بغدادی رهبر پیشین داعش بود که در حمله سال ۲۰۱۹ نیروهای آمریکایی به شمال غرب سوریه کشته شد. او همچنین از افراد نزدیک به ابوابراهیم هاشمی قرشی رهبر فعلی داعش است.

یک منبع ارشد امنیتی منطقه‌ای و دو منبع امنیتی عراقی به رویترز گفتند که جاسم در شمال غربی سوریه بوده است و نقش سازمان اطلاعات ترکیه در بازداشت وی کلیدی بوده است. این منابع به شرط ناشناس ماندن این اطلاعات را ارائه دادند.

مقامات دولت عراق و ترکیه از اظهارنظر درباره سخنان این منابع درباره بازداشت جاسم خودداری کردند.

طبق گزارش رویترز، همکاری نزدیک بین عراق جایی که بسیاری از رهبران داعش از آنجا می‌آیند و ترکیه که در شمال سوریه نفوذ دارد می‌تواند به محکم شدن حلقه روی افراد باقی مانده این گروه جهادی کمک کند.

شمال غرب سوریه آخرین سنگر اصلی شورشیانی است که با دولت مرکزی در حال جنگ هستند.

منبع ارشد امنیتی در منطقه گفت که جاسم در شمال غربی سوریه با کمک نیروهای امنیتی محلی بازداشت شد. دو منبع عراقی گفتند که وی مدت کوتاهی پس از فریب در مرز ترکیه بازداشت شد.

یکی از منابع عراقی گفت که ماموران اطلاعاتی عراق ماه‌ها جاسم را دنبال می‌کردند. دومین منبع امنیتی عراق گفت که اطلاعات یک زندانی داعش که سال گذشته بازداشت شده بود در دستگیری جاسم نقش داشته است.

منابع از ارائه جزییات بیشتر از جمله زمان بازداشت خودداری کردند و گفتند که این کار عملیات آینده آن‌ها ره خطر می‌اندازد.

دو منبع امنیتی عراق و یک منبع نظامی نزدیک به هوانوردی ارتش عراق گفتند که جاسم با هواپیمای نظامی از ترکیه به عراق منتقل شده است.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا در پاسخ به سوال رویترز درباره دستگیری جاسم گفت که در مورد عملیات خاص اظهار نظری نمی‌کند اما از نیروهای عراقی که «به‌طور منظم ضربات مخربی به بقایای داعش می‌زنند» حمایت می‌کنند.

طبق اطلاعات وبسایت برنامه پاداش‌های ضد تروریسم وزارت خارجه آمریکا (پاداش برای عدالت) برای کسانیکه اطلاعاتی درباره جاسم داشتند مبلغ پنج میلیون دلار پیشنهاد داده شده بود.