بیش از ۱۰۰ کشته و زخمی در انفجار مسجد شیعیانِ قندوز؛ داعش مسئولیت حمله را برعهده گرفت

انفجار در مسجد شیعیان شهر قندوز در افغانستان
انفجار در مسجد شیعیان شهر قندوز در افغانستان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق بیانیه ای که در کانال‌های تلگرامی گروه داعش منتشر شد این گروه مسئولیت حمله انتحاری به این مسجد را بر عهده گرفت.

آگهی

گروه داعش مسئولیت حمله انتحاری به یکی از مساجد شیعیان در شهر قندوز در شمال شرقی افغانستان را برعهده گرفت.

رسانه‌های محلی در افغانستان روز جمعه از وقوع انفجار در مسجد سیدآباد شهر قندوز (کندز) واقع در شمال شرقی این کشور خبر دادند که در پی آن دست‌کم ۵۵ نفر کشته شدند.

طبق بیانیه ای که در کانال‌های تلگرامی گروه داعش منتشر شد این گروه مسئولیت حمله انتحاری به این مسجد را بر عهده گرفت. طبق بیانیه داعش، مهاجم انتحاری ملقب به «محمد اویغور» بود که نشان می‌دهد وی بخشی از اقلیت مسلمان چین است که به گروه داعش پیوسته‌اند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع بیمارستانی گفته است که دست کم ۵۰ نفر در این انفجار کشته و ۱۴۰ نفر دیگر نیز زخمی شده‌‌اند.

قاری سعید خوستی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان بدون ارائه جزئیات خبر انفجار در مسجد شیعیانِ شهر قندوز را تایید کرد.

خبرگزاری فرانسه همچنین با استناد به اظهارات برخی از ساکنان شهر قندوز اعلام کرد که انفجار هنگام برپایی نماز جمعه روی داده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان و معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی با انتشار توئیتی کشته شدن تعدادی از شهروندان افغان در جریان این انفجار را تایید کرده است.

در این پیام آمده است که انفجار در مسجد «هموطنان اهل شیعه» روی داده و علاوه بر کشته چند مجروح به جا گذاشته است.

خبر انفجار در مسجد «شریف جامع گذر سید آباد» واقع در شهر قندوز در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب زیادی داشته و تصاویر حکایت از آن دارد که شمار قربانیان این انفجار احتمالا قابل توجه خواهد بود.

تصاویر به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی چندین جسد خون آلود را که در میان آوارِ پس از انفجار روی زمین افتاده‌اند؛ نشان می‌دهد.

رسانه های محلی پیش‌تر به نقل از شاهدان عینی اعلام کرده بودند که دست کم ۵۰ نفر احتمالا در این انفجار کشته یا مجروح شده‌‌اند.

ویدئوی دیگری نشان می داد که برخی افراد مشغول دور کردن مردان و زنان از مسجد هستند و عده‌ای نیز مجروحان و اجساد کشته شدگان را از محل حادثه تخلیه می‌کنند.

یک منبع آگاه به خبرگزاری‌ فرانسه گفت که یکی از کارکنان یک گروه کمک بین المللی نیز در میان مجروحان بوده است.

Abdullah Sahil/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
تخلیه اجساد و مجروحان پس از انفجار در مسجد شیعیانِ شهر قندوزAbdullah Sahil/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

این نخستین بار پس از تسلط طالبان بر افغانستان و شکل گیری کابینه موقت امارت اسلامی در افغانستان نیست که شماری از شهروندان این کشور بر اثر انفجار بمب یا حملات انتحاری جان می‌بازند.

آخرین مورد از این حملات مرگبار به پنج روز پیش باز می‌گردد که طی آن شماری از شهروندان افغان در جریان انفجاری در نزدیکی دروازه مسجد جامع عیدگاه درکابل جان خود را از دادند.

در این مسجد هنگام وقوع انفجار مراسم ختم درگذشت مادر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی پیشین و معاون فعلی وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی برپا بود.

مقامات طالبان انگشت اتهام را در خصوص حملات پیشین به سوی داعش نشانه رفتند و برخی گزارش‌های تایید نشده نیز حکایت از آن داشت که این گروه اسلامگرای افراطی که از نظر ایدئولوژیک شباهت‌های زیادی با طالبان دارد مسئولیت انفجار مسجد عیدگاه را پذیرفته است.

توییتر یوورنیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار در مسجدی در ولایت ننگرهار کشته و زخمی برجای گذاشت

رویترز: سازمان اطلاعات ترکیه به عراق در بازداشت یکی از رهبران داعش کمک کرد

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد