داعش مسئولیت حمله به مین‌روب‌های افغانستان را پذیرفت؛ مهاجمان به دنبال هزاره‌ها بوده‌اند

Afghanistan mine clearance
Afghanistan mine clearance Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در کلیپی که از سوی پلیس بغلان منتشر شده، یکی از بازماندگان این حمله می‌گوید که افراد مسلح قبل از شروع تیراندازی پرسیدند که آیا کسی در میان آنها عضو جامعه هزاره هست یا خیر.

آگهی

افراد مسلح نقابداری که شامگاه سه‌شنبه به کارگران سازمان غیردولتی بریتانیایی‌ «هالو تراست» در شمال افغانستان حمله کردند، قربانیان خود را «با خونسردی» کشته‌اند.

این مطلبی بود که از سوی جیمز کوان، مدیرعامل این سازمان در جریان مصابه با بی‌بی سی جهانی اعلام شد.

او در این مصاحبه، برخلاف اصرار دولت افغانستان به دست داشتن نیروهای طالبان در این حادثه، اعلام کرد که نیروهای طالبان محلی پس از باخبر شدن از این حادثه برای کمک به مین روب‌ها آمده‌اند؛ اتفاقی که به ندرت در جریان درگیری‌های افغانستان روی می‌دهد.

او همچنین گفت که مهاجمان در این حمله بطور مشخص به دنبال اعضای اقلیت قومی هزاره بوده‌اند.

هزاره ها سومین گروه بزرگ قومی افغانستان هستند که معمولا به دلیل شیعه مذهب بودن مورد تبعیض و آزار و اذیت اسلامگرایان افراطی قرار می‌گیرند. در سال‌های اخیر، آدم ربایی و قتل مردم هزاره به دست داعش و طالبان که هر دو سنی مذهب هستند بسیار رواج داشته است.

جیمز کوان در ادامه این مصاحبه گفت: «افراد مسلح وارد اردوگاه ما شده‌اند. آنها به دنبال اعضای جامعه هزاره بودند. سپس آنها را از دیگران جدا کرده و به قتل رساندند.»

او افزود: «اگرچه ناامنی‌های گسترده در افغانستان قابل درک است اما انتظار نمی‌رفت که مهاجمان با چنین خونسردی دست به کشتار بزنند.»

جیمز کوان همچنین اعلام کرد که مهاجمان درنهایت «به منطقه‌ای گریخته‌اند که تحت کنترل طالبان نیست».

در کلیپی که از سوی پلیس بغلان منتشر شده نیز یکی از بازماندگان این حمله می‌گوید که افراد مسلح قبل از شروع تیراندازی پرسیدند که آیا کسی در میان آنها عضو جامعه هزاره هست یا خیر.

این بازمانده حادثه را اینگونه تعریف می‌کند: «پنج شش مرد مسلح آمدند، آنها ما را به اتاقی بردند. ابتدا همه پول و تلفن‌های همراه ما را گرفتند و سپس پرسیدند مسئول ما کیست؟ آنها همچنین پرسیدند که آیا هزاره‌ای در اینجا در میان شما هست؟ ما به آنها گفتیم که هیچ هزاره‌ای در اینجا نداریم.»

داعش مسئولیت حمله را پذیرفت

همزمان با انتشار سخنان شاهدان و بازماندگان این حادثه و در حالی که مقامات افغانستان همچنان شبه نظامیان طالبان را مقصر می‌دانستند، گروه دولت اسلامی (داعش) روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای در پیامرسان تلگرام مسئولیت انجام این حمله را پذیرفت.

اصرار به دست داشتن طالبان در این حمله تا جایی بود که اشرف غنی، رئیس‌‎جمهور افغانستان نیز طالبان را مسئول این حمله معرفی کرد.

خبرگزاری طلوع بامداد چهارشنبه به نقل از او نوشت که «طالبان» از آن رو مین‌روبان را هدف قرار می‌دهند که آنان شاهراه‌ها، مزارع و روستاها را از مین‌ها و مواد انفجاری پاک‌ و از افزایش تلفات حملات مخالفین مسلح جلوگیری می‌کنند.

در واکنش به این حمله، سفارت‌های آمریکا، بریتانیا و کانادا در افغانستان همچنین نمایندگی سازمان ملل در این کشور این حمله را محکوم کرده و خواستار تحقیق درباره آن شدند.

در جریان این حادثه که شامگاه سه‌شنبه در منطقۀ شیخ جلال ولسوالی بغلان مرکزی روی داد، ۱۰ نفر از مین روب‌های «هالو تراست» به ضرب گلوله کشته و ۱۸ نفر نیز زخمی شدند.

مهاجمان حدود ساعت ۲۱ و ۵۰ دقیقه وارد کمپ این سازمان شده‌اند و کارگرانی را که تمام روز مشغول مین روبی در یک مزرعه در آن نزدیکی بودند، به ضرب گلوله کشتند.

سازمان‌های غیردولتی مین روبی همچون «هالو تراست» بیش از سه دهه است که در افغانستان مشغول فعالیت هستند و حتی در نزدیکی خطوط مقدم نیز به کار مین روبی ادامه می‌دهند.

«هالو تراست» حدود ۳ هزار نیرو در افغانستان دارد و بیشتر نیروهایش را نیز از افراد محلی استخدام می‌کند و به این ترتیب باعث ایجاد شغل برای مردم منطقه می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار هلال احمر و صلیب سرخ جهانی نسبت به بحرانی شدن همه گیری کرونا در افغانستان

سازمان ملل اعدام‌های در ملاءعام افغانستان را به شدت محکوم کرد

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود