هشدار هلال احمر و صلیب سرخ جهانی نسبت به بحرانی شدن همه گیری کرونا در افغانستان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
به خاک سپردن یک بیمار کووید در نزدیکی کابل
به خاک سپردن یک بیمار کووید در نزدیکی کابل   -  کپی رایت  Hamed Sarfarazi/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.

صلیب سرخ جهانی و جمعیت هلال احمر روز پنجشنبه اعلام کردند که بیماری کووید-۱۹ در افغانستان از کنترل خارج شده است.

به استناد گزارش این دو نهاد بین المللی در ماه گذشته موارد ابتلا به کووید ۲۴۰۰ درصد افزایش پیداکرده است. ظرفیت بیمارستان ها تکمیل شده و منابع و تجهیزات پزشکی کفاف بیماران را نمی دهند.

نتیجه کووید-۱۹ بیش از یک سوم افراد آزمایش شده در هفته گذشته مثبت شده است که نشان دهنده رشد تصاعدی همه گیری در افغانستان است.

نیلاب مبارز، سرپرست رئیس جمعیت هلال احمر افغانستان، پنجشنبه گفت: «افغانستان در نبرد مهار با کووید-۱۹ مشکلات زیادی دارد زیرا تخت های بیمارستانی در کابل پایتخت و در بسیاری از مناطق پرشده اند.»

وزارت بهداشت در روز پنجشنبه اعلام کرد ۲۳۱۳ مورد مثبت و ۱۰۱ مورد مرگ ناشی از کووید-۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته ثبت شده است. ساختار شکننده بهداشت افغانستان طی دهه ها جنگ آسیب دیده است.

Rahmat Gul/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
بیمارستانی در کابلRahmat Gul/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.

همزمان خشونت و ترورها در ماه های اخیر افزایش یافته است. خروج نیروهای خارجی به رهبری ایالات متحده تا ماه سپتامبر نگرانی ها را افزایش داده است. همزمان مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان بنوعی متوقف شده است. کمتر از ۰.۵ درصد ازجمعیت افغانستان تاکنون واکسینه شده اند.

صلیب سرخ جهانی در گزارش خود از جامعه جهانی برای نجات افغانستان از شیوع کووید-۱۹ درخواست کمک کرده است.