وضعیت کودکان افغانستان به روایت آمار؛ ۸۰٪ قربانی ازدواج اجباری و ۱ میلیون معتاد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کودکی آواره در کابل، پایتخت افغانستان
کودکی آواره در کابل، پایتخت افغانستان   -  کپی رایت  AP Photo

یک مقام ارشد وزارت کار افغانستان روز سه شنبه همزمان با برگزاری مراسم روز کودک در این کشور گفت که یک میلیون نفر از کودکان در افغانستان معتاد هستند.

به گفته غلام‌ حیدر جیلانی، معاون (معین) وزارت کار افغانستان بیش از شش میلیون کودک در ۲۳ حوزه مختلف در معرض خطر قرار دارند که از این میان یک میلیون نفر از اعتیاد به مواد مخدر رنج می برند. وی افزود که آمار شش میلیون کودک شامل «کودکان معتاد به مواد مخدر، معلول، بی‌ سرپرست، کودکان کار و کودکان بازگشته از کشورهای دیگر» می شود.

به گزارش رسانه های افغانستان غلام‌ حیدر جیلانی افزود که بنا به آمارها از هر ۱۰ کودک در افغانستان هفت کودک با خشونت مواجه هستند. معاون وزارت کار افغانستان همچنین اظهار داشت که «۴۸ درصد کودکان زیر سن، وادار به ازدواج اجباری شده‌ ‏اند و همین‌ طور ۷۷ درصد دیگر مورد لت‌ و‌ کوب قرار گرفته‌ اند».

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این مقام ارشد وزارت کار افغانستان همچنین با استناد به آمار کمیسیون حقوق بشر گفت که «۸۰ درصد کودکان در افغانستان مجبور به ازدواج اجباری می‌شوند».

به گفته غلام‌ حیدر جیلانی ۶۶ درصد کودکان در افغانستان رشد فیزیکی نکرده اند و ۳۶ درصد نیز با سوءتغذیه روبرو هستند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در پیامی به مناسبت روز کودک گفت که «جنگ در افغانستان میلیون‌ ها کودک را از حقوق اساسی و رفاهی زندگی از جمله آموزش محروم کرده است».

به گفته راضیه صیاد، کمیسر کمیسیون حقوق بشر افغانستان تنها در سال گذشته بیش از دو هزار کودک در این کشور کشته و زخمی شدند.