Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چراغ سبز پارلمان اروپا برای صدور گواهینامه مسافرتی کووید۱۹ توسط کشورها

the app for the digital vaccination certificate
the app for the digital vaccination certificate Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر بهداشت آلمان گفت که از این هفته مراکز واکسیناسیون، پزشکان و داروخانه‌ها به تدریج کارتهای دیجیتال را برای افراد واکسینه شده صادر خواهند کرد.

آگهی

اعضای پارلمان اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه به صدور یک گواهی سفر که به افراد اجازه می‌دهد بدون آنکه با موانعی همچون قرنطینه یا انجام چندبارۀ تست کرونا روبرو شوند، بتوانند بین کشورهای اتحادیه حرکت کنند، رای موافق دادند.

انتظار می‌رود با صدور این گواهینامه، صنعت گردشگری این اتحادیه که به شدت از همه گیری کرونا آسیب دیده بار دیگر احیا شود.

این گواهینامه به دو شکل کاغذی و دیجیتال صادر خواهد شد و چند کشور از جمله بلغارستان، کرواسی، جمهوری چک، دانمارک، آلمان، یونان و لهستان پیش از این گام‌های اولیه را برای صدور این گواهنامه برای شهروندانشان برداشته‌اند.

تا کنون هر کدام از ۲۷ کشور اروپایی از قوانین و استانداردهای مستقلی که خود در داخل مرزها تعریف کرده بود، برای پذیرش یا رد گردشگران استفاده می‌کرد و از آنجا که این مقررات از کشوری به کشور دیگر متفاوت بود، مسافران اروپایی را دچار سردرگمی‌های زیادی می‌کرد.

نمایندگان پارلمان اروپا در شهر استراسبورگ فرانسه، آیین‌نامه صدور گواهی کرونا برای شهروندان این اتحادیه را با ۵۴۶ رای موافق، ۹۳ رای مخالف و ۵۱ رای ممتنع به تصویب رساندند و اکنون باید این مصوبه به تصویب پارلمان هر کدام از کشورهای عضو نیز برسد که البته مرحله‌ای تشریفاتی محسوب می‌شود.

به این ترتیب همه کشورهای اروپایی از اول ژوئیه و برای مدت ۱۲ ماه گواهی کرونای صادر شده در چهارچوب این سیستم جدید را باید به رسمیت بشناسند.

این گواهینامه به صورت رایگان صادر می‌شود و اعلام می‌دارد که فرد مورد نظر یا كاملاً علیه ویروس کرونا واكسینه شده، یا به تازگی تست کرونا داده و نتیجه آن منفی بوده و یا اینکه چنانچه پیش‌تر به کووید۱۹ مبتلا بوده، اکنون کاملا بهبود یافته است.

این گواهینامه‌ها توسط کشورها صادر می‌شود و نه یک سیستم متمرکز اروپایی؛ و حاوی یک کد QR با ویژگی‌های امنیتی پیشرفته است. داده‌های شخصی افراد نیز با سایر کشورها به اشتراک گذاشته نمی‌شود.

افرادی که از خارج از این اتحادیه وارد کشورهای اروپایی می‌شوند نیز باید در مقابل کووید۱۹ کاملا واکسینه شده باشند تا بتوانند مقامات کشورهای عضو اتحادیه را متقاعد کنند و گواهینامه‌ای برای سفر در داخل این اتحادیه بگیرند.

آلمان صدور گواهینامه دیجیتال کرونا را آغاز کرد

آلمان اعلام کرد که از روز پنج‌شنبه صدور گواهینامه دیجیتال واکسیناسیون کرونا را آغاز کرده است.

وزیر بهداشت این کشور گفت که از این هفته مراکز واکسیناسیون، پزشکان و داروخانه‌ها به تدریج کارتهای دیجیتال را برای افراد واکسینه شده صادر خواهند کرد.

این گواهینامه‌ها که «CovPass» نام دارند به دارندگان آن امکان می‌دهد تا به راحتی به رستوران‌ها، موزه‌ها یا دیگر مکان‌ها دسترسی داشته باشند.

ینس اسپان افزود که «با این کار ما درسطح اتحادیه یک استاندارد مرزی جدید برقرار می‌کنیم که هنوز در هیچ جای دیگر دنیا به اجرا گذاشته نشده است».

تا کنون بیش از ۳۹ میلیون نفر از جمعیت آلمان یا حدود ۴۷ درصد از کل جمعیت دست‌کم یک دُز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و بیش از ۱۹ میلیون نفر یا ۲۴ درصد از کل جمعیت نیز با دریافت هر دو دُز، کاملا در مقابل کووید۱۹ واکسینه شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استدلال معترضان به گواهی سلامت و مخالفان واکسن کرونا در فرانسه چیست؟

چه افرادی در تابستان امسال می‌توانند به کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنند؟

توافق پارلمان اروپا و کشورهای عضو اتحادیه برای صدور گذرنامه کووید۱۹