استدلال معترضان به گواهی سلامت و مخالفان واکسن کرونا در فرانسه چیست؟

تظاهرات مخالفان استفاده از گواهی بهداشتی در فرانسه
تظاهرات مخالفان استفاده از گواهی بهداشتی در فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مراجعه به بسیاری از اماکن عمومی در فرانسه از جمله رستوران و سینما به زودی با کنترل گواهی سلامت ممکن خواهد بود. از سوی دیگر قرار است تزریق واکسن کرونا برای کارکنان بخش بهداشت و درمان در این کشور اجباری شود.

آگهی

معترضان به گسترش استفاده از گواهی سلامت در فرانسه در نظر دارند روز شنبه برای سومین هفته پیاپی در شهرهای مختلف این کشور تظاهرات کنند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه حدود دو هفته پیش اعلام کرد که استفاده از گواهی سلامت در این کشور به تدریج گسترش خواهد یافت و مراجعه به بسیاری از اماکن عمومی از جمله رستوران و سینما با کنترل گواهی سلامت ممکن خواهد بود. گواهی سلامت در فرانسه هفت روز پس از تزریق دوز دوم اغلب واکسن های بیماری «کووید ۱۹» یا ۴۸ ساعت پس از انجام تست ابتلا به کرونا با نتیجه منفی معتبر ارزیابی می شود.

از سوی دیگر بنا به مصوبه اخیر مجلس ملی فرانسه تزریق واکسن کرونا برای کارکنان بخش بهداشت و درمان در این کشور اجباری خواهد شد.

تصمیمات مقام های دولت فرانسه با مخالفت گروهی از شهروندان روبرو شده است. برونو کورسل، استاد بازنشسته دانشگاه یکی از مخالفان استفاده اجباری از گواهی سلامت و واکسیناسیون اجباری است. او هفته گذشته در جریان تظاهرات علیه استفاده از گواهی سلامت به یورونیوز گفت: «به دلایل پزشکی از جمله ایمنی پائین مخالف واکسیناسیون هستم و دلایل سیاسی هم دارم زیرا واکسن به ما تحمیل شده است.»

وی افزود: «اگر شما مخالف واکسیناسیون باشید به طور منطقی مخالف واکسیناسیون اجباری هستید.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

برونو کورسل طوماری اینترنتی تهیه کرده است که در آن امضاءکنندگان خواستار تحریم کسب و کارهایی شده اند که به استفاده از گواهی سلامت روی آورده اند. صدها نفر تاکنون این طومار اینترنتی را امضاء کرده اند. برونو کورسل بر این باور است که استفاده از گواهی سلامت «جامعه ای با نظارت عمومی» شکل می دهد که در آن بین افراد واکسینه شده و دیگران «تبعیض» وجود دارد.

در مقابل مقامات دولت فرانسه تاکید می کنند که استفاده از گواهی سلامت برای مقابله با همه گیری ویروس کرونا ضروری است.

بسیاری از شرکت کنندگان در اعتراض های دو هفته گذشته دلیل حضور خود در خیابان ها را «دفاع از آزادی های فردی» بیان کرده بودند. سلین اوژن، یکی از این معترضان است که به عنوان منشی مطب یک پزشک فعالیت می کند. وی می گوید: «تا روز ۱۵ سپتامبر اگر واکسن نزنم شغلم را از دست خواهم داد. من تهدید به اخراج از کار شده ام. امروز به اینجا آمده ام تا از آزادی فردی برای انتخاب بین واکسن زدن یا نزدن دفاع کنم.»

گروهی دیگر از شرکت کنندگان در این اعتراض ها از عوارض احتمالی واکسن های کرونا ابراز نگرانی می کنند. آنها بر این باور هستند که آثار میان مدت و دراز مدت تزریق این واکسن ها هنوز مشخص نشده است.

از سوی دیگر شماری از شرکت کنندگان در تظاهرات علیه گواهی سلامت در فرانسه سیاست های دولت در این زمینه را با جنایات آلمان نازی مقایسه کردند. گروهی از آنها به عنوان مثال ستاره زرد به سینه زدند تا به این ترتیب سیاست دولت امانوئل ماکرون در قبال افراد واکسینه نشده را با رفتار حکومت آدولف هیتلر با یهودیان مقایسه کنند. اقدامی که اعتراض های بسیاری را در فرانسه برانگیخت.

معترضان به استفاده از گواهی سلامت چه کسانی هستند؟

مخالفان گسترش استفاده از گواهی سلامت در فرانسه از گروه های مختلفی تشکیل شده اند. یکی از این گروه ها کارکنان بخش بهداشت و درمان هستند. در حالی که اکثر کارکنان این بخش حداقل یک دوز از واکسن کرونا را دریافت کرده اند اما تعدادی از آنها در برابر واکسیناسیون اجباری مقاومت می کنند.

بسیاری از این افراد از لزوم احترام به «حق انتخاب» و «آزادی های فردی» سخن می گویند.

راست افراطی

گروهی دیگر از معترضان به استفاده از گواهی سلامت هواداران راست افراطی هستند. فلوریان فیلیپو که سابقه همکاری نزدیک با مارین لوپن، رهبر حزب «اتحاد ملی» را دارد یکی از سیاستمدارانی است که برای شرکت در تظاهرات علیه استفاده از گواهی سلامت فراخوان داده بود. فلوریان فیلیپو که اکنون از حزب «اتحاد ملی» خارج شده است در نظر دارد سال آینده نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.

طرفداران حزب «فرانسه ایستاده» به رهبری نیکولا دوپونتنیان نیز در اعتراض های اخیر شرکت داشتند. نام نیکولا دوپونتنیان پیش از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ به عنوان گزینه نخست وزیری در صورت پیروزی مارین لوپن در رای گیری مطرح شده بود.

حزب مارین لوپن نیز با گسترش استفاده از گواهی سلامت مخالفت کرده است. گروه های کوچک راست افراطی مانند سلطنت طلبان نیز در موج اعتراض های اخیر حضور پررنگی دارند. یکی از شرکت کنندگان در تظاهرات پاریس به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که «برای بازگشت خدا و شاه» در راهپیمایی شرکت کرده است.

جلیقه زردها

جنبش جلیقه زردها علیه سیاست های دولت امانوئل ماکرون به دنبال شیوع ویروس کرونا به حاشیه رانده شد. طرفداران این جنبش اعتراضی اکنون پس از اجرای سه قرنطینه سراسری در فرانسه بار دیگر به خیابان ها آمده اند تا به گفته خود به «دیکتاتوری سلامت» اعتراض کنند.

فراخوان های زیادی طی روزهای اخیر در صفحات فیسبوک متعلق به هواداران جلیقه زردها منتشر شده است. در این فراخوان ها از طرفداران این جنبش خواسته شده است تا در اعتراض ها به گسترش استفاده از گواهی سلامت شرکت کنند.

آگهی

جنبش جلیقه زردها در پائیز سال ۲۰۱۸ و در اعتراض به افزایش مالیات بر سوخت آغاز شد. ژروم رودریگز، یکی از چهره های سرشناس جنبش جلیقه زردها در جریان تظاهرات اخیر در پاریس شعار می داد: «واکسن زده یا واکسن نزده، گرسنه ایم! واکسن زده یا واکسن نزده، آزادی مان سلب می شود!»

علاوه بر گروهی از کارکنان بخش بهداشت و درمان، هواداران راست افراطی و جلیقه زردها گروه های دیگری نیز در اعتراض ها شرکت دارند. دو گروه فیسبوک علیه گسترش استفاده از گواهی سلامت به نام های «ضدیت با گواهی سلامت» و «نه به گواهی سلامت اجباری در فرانسه» به ترتیب ۱۷۵ هزار و ۹۸ هزار عضو دارند.

بررسی های گروهی از جامعه شناسان در فرانسه نشان می دهد که زنان بیشتر از مردان ممکن است با تزریق واکسن کرونا مخالفت کنند. از سوی دیگر نابرابری اجتماعی نیز نقشی کلیدی در زمینه شکل گیری نظر افراد درباره واکسن کرونا ایفا می کند. به گفته جامعه شناسان اقشاری که در هرم اجتماعی از نظر سطح تحصیلات، دسترسی به منابع مالی و موقعیت مهاجرتی در جایگاه پایین تر قرار می گیرند بیشتر احتمال دارد که با تزریق واکسن کرونا مخالف باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لایحه اجباری شدن «گذرنامه سلامت» با وجود مخالفت‌های فراوان در فرانسه تصویب شد

چراغ سبز پارلمان اروپا برای صدور گواهینامه مسافرتی کووید۱۹ توسط کشورها

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان