عدم بررسی پرونده زنان و کودکان فرانسوی گرفتار در سوریه؛ دادگاه حقوق بشر فرانسه را محکوم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
کمپ الهول
کمپ الهول   -  Copyright  AP Photo

دادگاه حقوق بشر اروپا روز چهارشنبه فرانسه را بخاطر عدم صدور «مجوز برای بازگرداندن خانواده‌های مردان فرانسوی عضو داعش در سوریه» به این کشور محکوم کرد. 

دادگاه حقوق بشر اروپا می گوید که «فرانسه حتی پرونده زنان و کودکانی که همسر و پدرانشان عضو داعش و دیگر گروه‌های تندروی اسلام‌گرا در سوریه بوده‌اند را مورد مطالعه قرار نمی‌دهد.»

این نهاد از پاریس خواست تا هر چه سریعتر پرونده این افراد را به جریان بیندازد. این دادگاه پس از شکایت دو زن فرانسوی که با کودکان خود مدت‌هاست در سوریه در اردوگاه «الهول و روژ» زندگی می‌کنند و تقاضاهایشان از سوی دولت فرانسه رد شده است، تشکیل شد. 

شاکیان معتقد هستند که فرانسه «کنوانسیون های حقوق بشری اروپا»‌ را نقض می کند. 

این دو زن در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ فرانسه را ترک کردند تا به سوریه بروند. یکی از زنان دو فرزند و دیگری صاحب یک فرزند از مردان داعشی است. این دو زن به ترتیب ۳۱ و ۳۳ ساله هستند. آنها در اردوگاه‌های شمال شرق سوریه زندگی می کنند. 

دادگاه اروپایی حقوق بشر می‌گوید که فرانسه مواد دوم و سوم و پروتکل شماره ۴ کنوانسیون اروپایی حقوق بشر را نقض کرده است.

 این دادگاه می گوید «هیچ کس را نمی توان از حق ورود به قلمرو کشوری که تبعه آن است محروم کرد.» 

دولت فرانسه به جز بررسی مجدد درخواست‌های این دو زن، باید مبلغ ۱۸ هزار یورو به دو خانواده متقاضی پرداخت کند. این تصمیم دادگاه حقوق بشر شامل دیگر کشورهای اروپایی از جمله نروژ، دانمارک، بریتانیا، هلند، بلژیک، اسپانیا و سوئد نیز خواهد شد.