Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رئیس جمهوری ایران: اگر آمادگی لغو تحریم‌ها باشد امکان هرگونه توافق با آمریکا وجود دارد

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران
ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این مواضع پس از آن اتخاذ می‌شود که دو هفته پیش علی خامنه‌ای، رهبر ایران که از مخالفان اصلی مذاکره مستقیم با آمریکا بود در سخنانی به مذاکرات مستقیم دو کشور چراغ سبز نشان داده بود. وی گفته بود: «اینکه در مقطعی با دشمن مذاکره، صحبت و تعامل شود به معنای تسلیم شدن در مقابل آن نیست.»

آگهی

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران سه‌شنبه شب در گفت‌وگویی با صدا و سیما با اشاره به انتشار خبرهایی در خصوص احتمال مذاکرات مستقیم میان ایران و آمریکا گفت: «درخواست مذاکره مستقیم از سوی آمریکا جدید نیست و مدت‌هاست مطرح شده، ولی تا الان با آمریکا مذاکره نکرده‌ایم، اما چنانچه در طرف مقابل آمادگی رفع تحریم‌ها وجود داشته باشد، جا برای هرگونه توافق وجود دارد.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران دو روز پیش احتمال مذاکره با ایالات متحده را تایید کرده و گفته بود که اگر در روند مذاکرات «به مرحله‌ای برسیم که برای یک توافق خوب با تضمین بالا، باید سطحی از گفت‌وگو را با آمریکا را داشته باشیم، این موضوع را نادیده نخواهیم گرفت.»

این مواضع پس از آن اتخاذ می‌شود که دو هفته پیش علی خامنه‌ای، رهبر ایران که از مخالفان اصلی مذاکره مستقیم با آمریکا بود در سخنانی چراغ سبز برای مذاکرات مستقیم دو کشور را داده بود. آقای خامنه‌ای گفته بود: «اینکه در مقطعی با دشمن مذاکره، صحبت و تعامل شود به معنای تسلیم شدن در مقابل آن نیست.»

پیش از این رهبر ایران بارها احتمال هرگونه مذاکره با آمریکا را رد می‌کرد، از جمله در دیدار با مسئولان نظام در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ مذاکره را «سم» خواند که «مطلقا معنی ندارد.»

نگاه به شرق برای جبران عقب افتادگی‌ها

رئیس‌ جمهوری ایران در ادامه گفتگوی خود با اشاره به اینکه «ما فقط دنبال مذاکرات هسته ای نیستیم، و همه چیز ما مذاکرات نیست» گفت که در زمینه خنثی کردن و رفع تحریم ها «در حال اقدام هستیم و در زمینه خنثی کردن تحریم‌ها دنبال گسترش روابط با همسایگان از جمله روسیه هستیم.»

او با اشاره به برخی از انتقادها به سیاست نگاه به شرق و تکیه به چین و روسیه نیز گفت: «ما باید سیاست متوازن داشته باشیم. ما دنبال سیاست متوازن و جبران عقب‌ماندگی‌ها هستیم.»

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

آقای رئیسی در بخشی از سخنانش به تاجیکستان اشاره کرد و مدعی شد که بعد از سفر اخیرش به تاجیکستان حجم روابط دو کشور سه برابر شده است.

از زمان دعوت محی الدین کبیری، رهبر حزب نهضت تاجیکستان به تهران برای شرکت در همایش وحدت اسلامی و انتشار عکسی از دیدار او با آقای خامنه‌ای در دی ماه ۱۳۹۴ روابط دو کشور به سردی گرایید تا جایی که با رای منفی تاجیکستان، ایران چهار سال پیش از عضویت در پیمان شانگهای بازماند. در دو سال اخیر و با بهتر شدن روابط میان تهران و دوشنبه، در نهایت چند ماه پیش راه عضویت ایران در این پیمان باز شد.

سفر به روسیه

رئیس جمهوری ایران در خصوص سفر دو روزه خود به روسیه و دیدار با پوتین نیز گفت که هر دو کشور اشتراک نظر دارند «که باید سلطه دلار پایان یابد و با پول دو کشور تبادل شود.» او تکمیل فاز دو توسعه نیروگاه بوشهر، صادارت محصولات کشاورزی و واردات کالاهای استرتژیک، حذف تعرفه‌ها و تکمیل مسیر شمال به جنوب کشور را از جمله تصمیمات اتخاذ شده در سفر خود به روسیه عنوان کرد.

آقای رییسی با بیان اینکه «۳ میلیارد روابط ما به روسیه می‌تواند به ۱۰ میلیارد دلار برسد» گفت: «در حوزه‌های نفتی و گازی، صنعت، کشاورزی و هوافضا می‌توانیم با روسیه همکاری کنیم. ما مزیت‌هایی داریم که مورد نیاز روسیه است و روسیه مزیت‌هایی دارد که می‌تواند مورد استفاده ما باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوهای هسته ای ایران؛ وزیر خارجه: آنچه که بر روی کاغذ رخ می‌دهد خوب است اما کافی نیست

درخواست اسرائیل از شورای امنیت برای توقف فعالیت‌های هسته ای ایران

تلاش ۳ کشور اروپایی برای تصویب قطعنامه‌ علیه ایران؛ گروسی درباره تغییر سیاست هسته‌ای تهران هشدار داد