درخواست اسرائیل از شورای امنیت برای توقف فعالیت‌های هسته ای ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل
نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل   -  Copyright  AP Photo

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در یک کنفرانس خبری فعالیت‌های هسته‌ای ایران را مشکل همه ملت‌های جهان دانست و خواستار یک پاسخ جهانی به آن شد.

نخست وزیر اسرائیل با اشاره به گسترش فعالیت‌های هسته ای ایران از شورای امنیت خواست تا در این زمینه اقدام کند و مانع فعالیت‌های اتمی تهران شود.

در ماه‌های اخیر ایران باز هم برخی از محدودیت های تعیین شده در برجام را نادیده گرفته است و اقدام به ذخیره اورانیوم غنی شده بیشتری کرده است. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس با این حال تهران در حال حاضر مقدار کمی اورانیوم غنی شده در سطح ساخت بمب اتمی در اختیار داد.

آقای بنت در جریان این کنفرانس خبری گفت که با دیگر با رهبران جهان از جمله جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان صحبت کرده و به آنها گفته که ایران اصول برجام را زیر پا گذاشته و به همین دلیل این توافق عملا از بین رفته است.

آنگلا مرکل و جو بایدن بارها از احیای برجام حمایت کرده‌اند. در مقابل اسرائیل مخالف احیای این توافقنامه است.

آقای بنت گفت که انتظار دارد قدرت‌های جهانی موضوع افزایش فعالیت‌های هسته ای ایران را در شورای امنیت بررسی و تهران را در قبال این فعالیت ها «بازخواست» کنند.

سفر وزیر خارجه اسرائیل به آمریکا

سخنان نخست وزیر اسرائیل در حالی بیان می شود که یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل به واشنگتن رفته و انتظار می رود که در دیدار با کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه و رهبران کنگره آمریکا نگرانی های تل آویو در خصوص ایران را مطرح کند.

آقای بنت نیز ماه گذشته برای اولین بار به عنوان نخست وزیر اسرائیل به آمریکا رفت تا با رئیس جمهور این کشور دیدار کند، دیداری که در آن ایران در راس دستور کار قرار داشت. بایدن در آن دیدار گفته بود: «ما دیپلماسی را در اولویت قرار می دهیم و می بینیم که ما را به کجا می رساند.»

او همچنین به نخست وزیر اسرائیل این دلگرمی را داده بود که اگر دیپلماسی شکست بخورد «آماده ایم که به گزینه های دیگر روی آوریم.»