آمریکا، اروپا و ۲۱ کشور دیگر درباره اعدام جمعی‌ نیروهای امنیتی در افغانستان بیانیه صادر کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  AFP
سربازان طالبان در کابل/آرشیو
سربازان طالبان در کابل/آرشیو   -  Copyright  AP Photo

ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و ۲۱ کشور دیگر روز یکشنبه با صدور بیانیه‌ای از اعدام‌های فراقضایی صدها نفر از اعضای پلیس و ارتش حکومت پیشین افغانستان به دست طالبان ابراز نگرانی کردند و خواستار تحقیق فوری در باره این جنایات شدند.

در هفته‌های گذشته سازمان‌های بین‌المللی غیردولتی، از جمله دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارش‌هایی از بازداشت غیرقانونی و اعدام فوری صدها نفر از نیروهای امنیتی وابسته به حکومت پیشین افغانستان از زمان به قدرت رسیدن طالبان خبر داده بودند.

در بیانیه روز یکشنبه ایالات متحده آمریکا و همپیمانانش آمده است: «تاکید می‌کنیم این رویکرد نقض شدید حقوق بشر و وعده عفو عمومی طالبان است. رهبران جدید افغانستان باید از اجرای عفو عمومی در سراسر کشور و درباره همه گروه‌ها، اطمینان حاصل کنند.» واشنگتن و متحدانش از طالبان خواسته‌اند تا فورا یک تحقیق شفاف درباره این جنایات را آغاز و مرتکبان آن را مجازات کند.

علاوه بر ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا، بریتانیا، سوییس، ژاپن و اوکراین از دیگر کشورهای امضا کننده این بیانیه هستند.

گروه طالبان در تابستان امسال و پس از ورود به کابل، فرمان عفو عمومی صادر کرد. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی «امارت اسلامی افغانستان» در زمان اعلام این فرمان حتی از بازماندگان قربانیان دو دهه جنگ داخلی این کشور خواست تا این گروه را ببخشند.

گزارش‌های بسیاری حاکی از اختلاف و دودستگی در میان رهبران طالبان وجود دارد. از قرار معلوم گروه حقانی رویه تندتر و خشن‌تری را در برابر دیگر رهبران طالبان در پیش گرفته و پاسخگوی هیچ فرد و نهادی نیست.