واکنش نماینده ویژه آمریکا به نامه طالبان: گفته بودیم کمک‌های جامعه جهانی قطع می‌شود

بحران انسانی در افغانستان
بحران انسانی در افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

توماس وست یادآور شد که مقام‌های آمریکایی در سال‌های اخیر به طالبان گفته بودند که رسیدن به قدرت از راه زور، باعث قطع کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان به استثنای کمک‌های بشردوستانه خواهد شد.

آگهی

توماس وست، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در یک رشته توئیت به نامه وزارت خارجه طالبان به کنگره آمریکا واکنش نشان داد.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان چهارشنبه گذشته در یک نامه سرگشاده از آمریکا خواسته بود تا دارایی‌های افغانستان را آزاد کند.

آقای وست در واکنش به این نامه گفت: «طالبان همه حقایق مربوط به بحران اقتصادی و انسانی افغانستان را اشتباه تفسیر کرده است.»

وی تاکید کرد این کشور حتی پیش از اواسط اوت یعنی زمان تسلط طالبان بر پایتخت، از یک بحران انسانی وحشتناک رنج می‌برد که جنگ، سال‌ها خشکسالی و همه‌گیری آن را بدتر کرده بود.

وی یادآور شد که مقام‌های آمریکایی در سال‌های اخیر به طالبان گفته بودند که رسیدن به قدرت از راه زور، باعث قطع کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان به استثنای کمک‌های بشردوستانه خواهد شد.

وی تایید کرد که اقتصاد افغانستان به کمک‌های خارج از این کشور وابسته است اما به توافق نرسیدن بر سر مصالحه ملی باعث قطع کمک‌ها شده است.

این مقام آمریکایی در عین حال گفت که واشنگتن به دیپلماسی شفاف و بی‌پرده با طالبان ادامه می‌دهد.

وی افزود: «مشروعیت و حمایت باید از طریق اقداماتی مانند مقابله با تروریسم، ایجاد یک دولت فراگیر و احترام به حقوق اقلیت‌ها، زنان و دختران از جمله دسترسی برابر به آموزش و اشتغال به دست آید.»

توماس وست در آخرین رشته از این توییت تاکید کرد که ایالات متحده به حمایت از مردم افغانستان با کمک‌های بشردوستانه ادامه می‌دهد.

پیش از سلطه طالبان بر افغانستان، سالانه معادل ۲۰ درصد تولید ناخالص این کشور از طریق کمک‌های مالی و نقدی کشورهای غربی تامین می‌شد. در همین حال، حدود ۷ میلیارد از ۹ میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در خارج از این کشور نگهداری می‌شود نیز از سوی ایالات متحده مسدود شده است.

صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود برآورد کرده است که تولید ناخالص داخلی افغانستان در ماه‌های آینده ۳۰ درصد کاهش یابد و سازمان ملل متحد می‌گوید میلیون‌ها نفر گرسنه خواهند ماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افشاگری فیسبوک: هکرهای پاکستانی همزمان با پیش‌روی طالبان در پی شکار مقامات دولت وقت افغانستان بودند

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد

غارت میراث فرهنگی افغانستان؛ گنجینه‌های باستانی در ۱۶۲ مکان با بولدوزر تخریب شد