پاکستان ۱۲۰ نفر را به ظن مشارکت در قتل مدیر کارخانه به‌دلیل توهین به مقدسات، بازداشت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  AP
ادای احترام به مدیر کارخانه‌ای که به جرم توهین به اسلام در پاکستان به قتل رسید
ادای احترام به مدیر کارخانه‌ای که به جرم توهین به اسلام در پاکستان به قتل رسید   -   کپی رایت  AP Photo

عمران خان، نخست وزیر پاکستان با تضمین جریان پیگرد موثر قضایی در پرونده قتل مدیر سریلانکایی یک کارخانه، اعلام کرد که بیش از صد نفر به ظن دست داشتن در این «جنایت وحشتناک» بازداشت شده‌اند. قرار است نخست وزیر پاکستان امروز یکشنبه با رئیس جمهوری سریلانکا درباره این قتل گفت‌و‌گو کند.

رسانه‌های پاکستان روز جمعه از قتل فجیع پریانتا کومارا، مدیر یک کارخانه در شهر سیالکوت ایالت پنجاب خبر دادند. بنابر گزارش‌ها کارکنان این کارخانه مدیر بودایی را به‌دلیل پاره کردن یک پوستر حاوی آیات قرآن به باد کتک گرفتند و پیکر نیمه جان او را زنده‌ زنده به آتش کشیدند.

عمران خان نیمه شب شنبه در یک پیام توییتری نوشت: «این یک اشتباه نبوده بلکه جنایت وحشتناکی رخ داده است.»

به گفته مقام‌های پلیس ایالت پنجاب تاکنون دست‌کم ۱۲۰ مظنون به مشارکت در ارتکاب این قتل بازداشت شده‌اند و پیگرد کیفری تا زمان شناسایی تمام عاملان جنایت ادامه خواهد یافت. دست‌کم ۱۳ نفر از بازداشت‌شدگان به جرم مشارکت در قتل تفهیم اتهام شده‌اند.

پاکستان یکی از مذهبی‌ترین و محافظه‌کارترین کشورهای اسلامی به شمار می‌رود. تکفیر و قتل اقلیت‌های دینی به بهنانه توهین به مقدسات اسلامی در این کشور پرسابقه است. ماجرای صدور حکم اعدام علیه آسیه بی‌بی، شهروند مسیحی پاکستانی از سوی دادگاه‌های این کشور، جنجالی‌ترین مورد از این دست در سال‌های اخیر به شمار می‌رود.