پارلمان مجارستان طرح رفراندوم محدودیت حقوق دگرباشان را تائید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات دگرباشان در بوداپست، پایتخت مجارستان
تظاهرات دگرباشان در بوداپست، پایتخت مجارستان   -   کپی رایت  Zsolt Szigetvary/MTVA - Media Service Support and Asset Management Fund

پارلمان مجارستان روز سه‌شنبه ۳۰ نوامبر با تصویب طرحی برنامه دولت ویکتور اوربان برای برگزاری همه‌پرسی درباره مسائل مرتبط با دگرباشان را تصویب کرد. به این ترتیب کاراز ضد دگرباشان نخست وزیر راست‌گرای مجارستان، کمتر از یک سال پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی تقویت شد.

ویکتور اوربان، رهبر حزب راست‌گرای فیدز مجارستان از سال ۲۰۱۰ قدرت را در این کشور در دست دارد. وی چند ماه پیش به احزاب حاضر در پارلمان پیشنهاد کرد قوانین اخیرا وضع شده درباره محدودیت آموزش‌های جنسی ناظر بر همجنس‌گرایی در مدارس و حقوق و به رسمیت شناسی تراجنسیتی‌ها را به رفراندوم بگذارند.

با تصویب رفراندوم این حقوق، اختلاف میان نهادهای اروپایی و مجارستان بر سر دموکراسی و حاکمیت قانون بیش از پیش تشدید می‌شود.

آقای اوربان که براساس آخرین نظرسنجی‌ها با نخستین انتخابات واقعا رقابتی در یک دهه گذشته روبه‌رو است، به هواداران پرشمار خود که عمدتا روستاییان یا شهروندان شهرهای کوچک و سنتی هستند، وعده داده تا از آداب و رسوم مسیحی در برابر رفتارهای لیبرال غربی دفاع کند. وی می‌گوید شهروندان مجارستان باید نظر خود را درباره «تبلیغات دگرباشان» بیان کنند.

با تصویب این طرح، رفراندوم همزمان با مطرح شدن لایحه در صحن پارلمان برگزار می‌شود. یانوش آدر، رئیس جمهوری مجارستان این همزمانی را عامل حفظ پول مالیات دهندگان توصیف و از آن استقبال کرده است.

قرار است شهروندان مجارستان در این همه‌پرسی به این پرسش‌ها پاسخ دهند:

  • تا چه حد از کارگاه‌های آموزش گرایش جنسی در مدارس، بدون رضایت والدین حمایت می‌کنید؟
  • آموزش شناخت گرایش جنسی در مدارس تا چه اندازه باید ترویج شود؟
  • محتوای رسانه‌ها درباره جهت دادن به گرایش جنسی تا چه اندازه باید بدون سانسور در دسترس کودکان قرار بگیرد؟

قرار است تکلیف این قانون با هدف «محافظت از کودکان» تعیین شود. طرح لایحه از سال گذشته با واکنش منفی جامعه دگرباشان مجارستان و نهادی اروپایی مواجه شده است.