احزاب مخالف دولت در مجارستان هماورد ویکتور اوربان را برگزیدند

مارک
مارک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیتر مرکی-زای، نامزد مستقل محافظه کار در مجارستان روز یکشنبه در رقابت‌های مقدماتی درون گروهی مخالفان ویکتور اوربان، نخست وزیر این کشور برای انتخابات بهار آینده برگزیده شد.

آگهی

پیتر مرکی-زای، نامزد مستقل محافظه کار در مجارستان روز یکشنبه در رقابت‌های مقدماتی درون گروهی مخالفان ویکتور اوربان، نخست وزیر این کشور برای انتخابات بهار آینده برگزیده شد.

به این ترتیب مرکی-زای، شهردار محافظه کاری که پس از زندگی در آمریکا به مجارستان بازگشته است، نامزد شش حزب مخالف حزب حاکم در این کشور می‌شود که قرار است کارزاری را علیه پوپولیست‌های راست به راه بی اندازند.

او زمانی به عنوان نامزد شش حزب مخالف دولت کنونی مجارستان انتخاب شد که رقیبش، کلارا دوبرف از سوسیال دموکرات‌های لیبرال، روز یک‌شنبه ۱۸ اکتبر شکست را قبول کرد. مرکی-زای پس از شمارش ۹۸ درصد آرا با بیش از ۱۳ درصد پیشتاز شد.

مرکی-زای پس از این رویداد انتخاباتی، پیروزی خود را «انقلاب مردم عادی» خواند و از حامیان همه احزاب مخالف خواست تا از او در انتخابات برنامه‌ریزی شده در ماه آوریل حمایت کنند.

در حال حاضر ائتلاف شش حزب اصلی اپوزیسیون مجارستان که متشکل از گروه‌های مختلف سیاسی از چپ تا میانه رو است از مرکی-زای حمایت کرده‌اند.

احزاب مخالف با شعار «هرکسی به جز اوربان» وعده داده‌اند که اختلافات ایدئولوژیک را با هدف برکناری نخست وزیر کنونی کنار گذاشته و از یک نامزد مشترک حمایت کنند.

این احزاب مخالف اعلام کرده‌اند که همکاری آن‌ها تنها راه غلبه بر محیط نامتعادل رسانه‌ای و سیستم انتخاباتی طراحی شده توسط حزب حاکم «فیدز» است.

حزب فیدز از بیش از یک دهه پیش بر سیاست مجارستان مسلط است و اوربان با توجه به اینکه از حمایت دو سوم پارلمان این کشور برخوردار است تغییراتی را در نظام سیاسی در جهت تقویت قدرت سیاسی خود و حزبش ایجاد کرده است.

مرکی-زای در سال ۲۰۱۸ و پس پیروزی در انتخابات شهرداری یک شهر کوچک جنوبی طرفدار اوربان، وارد عرصه سیاسی شد. او بدون هیچ گونه حمایت سیاسی و حمایت مالی از سوی احزاب مخالف به عنوان یک نامزد مستقل وارد رقابت‌های اولیه شد.

او که خود را یک مسیحی محافظه کار می‌داند و پدر هفت فرزند است، ادعا می‌کند که می‌تواند رای دهندگان را از طیف‌های مختلف سیاسی از جمله طرفداران ناراضی حزب فیدز، بسیج کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مرکی-زای روز یکشنبه در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت که پیروزی او «خبر بسیار مثبتی برای همه مجارستانی ها بود زیرا نشان می‌دهد که احزاب به تنهایی کافی نیستند.»

او متعهد شده که با همه گروه‌های عضو ائتلاف مخالفان علیه «دیکتاتوری فاسد» اوربان کار کند. مرکی-زای همچنین ابراز امیدواری کرد که سال آینده با ایجاد یک ائتلاف تاریخ مجارستان را تغییر دهند.

ناظران سیاسی بر این نظرند که انتخابات مقدماتی احزاب مخالف دولت مجارستان در نوع خود یک رویداد منحصر به فرد در تاریخ این کشور است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار وزیرخارجه مجارستان با همتای ایرانی؛ دو کشور گواهی واکسیناسیون کرونای همدیگر را تایید می‌کنند

انتخابات ریاست جمهوری در مقدونیه شمالی؛ فرصتی برای جلب نظر رای‌دهندگان در آستانه انتخابات پارلمانی

اظهارات نخست‌وزیر هند درباره مسلمانان خشم مخالفان دولت مودی را برانگیخت