دیدار وزیرخارجه مجارستان با همتای ایرانی؛ دو کشور گواهی واکسیناسیون کرونای همدیگر را تایید می‌کنند

دیدار وزرای خارجه ایران و مجارستان
دیدار وزرای خارجه ایران و مجارستان   -  Copyright  وزارت امور خارجه ایران
نگارش از یورونیوز فارسی

وزیر امور خارجه مجارستان که برای ملاقات با مقام‌های ایرانی به تهران سفر کرده، با حسین امیرعبداللهیان و ابراهیم رئيسی دیدار و گفتگو کرد.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه ۲۵ آذر در تهران میزبان پیتر سیارتو، همتای مجاری خود بود.

به گزارش رسانه‌های ایران طرفین در این دیدار بر لزوم گسترش روابط دوجانبه در حوزه‌های مختلف از جمله همکاری‌های اقتصادی و تجاری تاکید کردند. امیرعبداللهیان در گفتگو با خبرنگاران گفت که در این دیدار وزیر خارجه مجارستان پذیرفته که شهروندان دو کشور با ارائه گواهی متقابل واکسیناسیون کووید-۱۹ می‌توانند به کشورهای یکدیگر سفر کنند.

رسانه‌های مجارستان هم این موضوع را تایید کرده‌ و گزارش داده‌اند که طبق توافقی که میان دو کشور حاصل شده شهروندان ایران و مجارستان می‌توانند با ارائه گواهی واکسیناسیون بدون محدودیت به کشورهای یکدیگر سفر کنند.

به گزارش ایسنا، امیر عبداللهیان در این دیدار «حضور بیش از ٢۵٠٠ دانشجو و استاد ایرانی در مجارستان» را فرصتی برای همکاری‌های دو کشور خوانده و بر سر آخرین تحولات افغانستان، دیدگاه‌‌های مختلف در اتحادیه اروپا، همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مذاکرات جاری در وین تبادل نظر شده است. 

موضوع همکاری طرفین در خصوص مهاجرین افغان یکی از اصلی‌ترین موضوع در دیدار دو طرف بوده و مورد بررسی قرار گرفته است.

آقای سیارتو همچنین پس از ملاقات با امیرعبداللهیان به دیدار ابراهیم رئيسی رفت و با رئيس جمهوری ایران نیز دیدار کرد. موضوع نحوه برخورد با مهاجران افغان از مهمترین محورهای این ملاقات به شمار می‌رفت. رئيسی با اشاره به حضور مهاجران افغان در ایران تاکید کرد که تهران میزبان ۴ میلیون مهاجر افغان است و کشورهای غربی با وجود وعده‌های بسیار، هیچ کمکی در این رابطه به ایران نکرده‌اند.

رئيسی همچنین در ادامه اظهارات خود تاکید کرد که مهاجران افغان چه بخواهند در ایران بمانند و چه قصد عبور از مرزها را داشته باشند، دولت از آنها حمایت خواهد کرد.

در مقابل وزیر خارجه مجارستان در این دیدار نسبت به «سیل عظیم مهاجرت افغان‌ها به مرزهای این کشور» ابراز نگرانی کرد.

مجارستان در ماه‌های اخیر و به ویژه پس از قدرت گرفتن طالبان در افغانستان با بحران سرازیر شدن پناهجویان افغان به سمت این کشور رو به رو شده‌است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

کووید-۱۹