Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیدار وزیرخارجه مجارستان با همتای ایرانی؛ دو کشور گواهی واکسیناسیون کرونای همدیگر را تایید می‌کنند

دیدار وزرای خارجه ایران و مجارستان
دیدار وزرای خارجه ایران و مجارستان Copyright وزارت امور خارجه ایران
Copyright وزارت امور خارجه ایران
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه مجارستان که برای ملاقات با مقام‌های ایرانی به تهران سفر کرده، با حسین امیرعبداللهیان و ابراهیم رئيسی دیدار و گفتگو کرد.

آگهی

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه ۲۵ آذر در تهران میزبان پیتر سیارتو، همتای مجاری خود بود.

به گزارش رسانه‌های ایران طرفین در این دیدار بر لزوم گسترش روابط دوجانبه در حوزه‌های مختلف از جمله همکاری‌های اقتصادی و تجاری تاکید کردند. امیرعبداللهیان در گفتگو با خبرنگاران گفت که در این دیدار وزیر خارجه مجارستان پذیرفته که شهروندان دو کشور با ارائه گواهی متقابل واکسیناسیون کووید-۱۹ می‌توانند به کشورهای یکدیگر سفر کنند.

رسانه‌های مجارستان هم این موضوع را تایید کرده‌ و گزارش داده‌اند که طبق توافقی که میان دو کشور حاصل شده شهروندان ایران و مجارستان می‌توانند با ارائه گواهی واکسیناسیون بدون محدودیت به کشورهای یکدیگر سفر کنند.

به گزارش ایسنا، امیر عبداللهیان در این دیدار «حضور بیش از ٢۵٠٠ دانشجو و استاد ایرانی در مجارستان» را فرصتی برای همکاری‌های دو کشور خوانده و بر سر آخرین تحولات افغانستان، دیدگاه‌‌های مختلف در اتحادیه اروپا، همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مذاکرات جاری در وین تبادل نظر شده است. 

موضوع همکاری طرفین در خصوص مهاجرین افغان یکی از اصلی‌ترین موضوع در دیدار دو طرف بوده و مورد بررسی قرار گرفته است.

آقای سیارتو همچنین پس از ملاقات با امیرعبداللهیان به دیدار ابراهیم رئيسی رفت و با رئيس جمهوری ایران نیز دیدار کرد. موضوع نحوه برخورد با مهاجران افغان از مهمترین محورهای این ملاقات به شمار می‌رفت. رئيسی با اشاره به حضور مهاجران افغان در ایران تاکید کرد که تهران میزبان ۴ میلیون مهاجر افغان است و کشورهای غربی با وجود وعده‌های بسیار، هیچ کمکی در این رابطه به ایران نکرده‌اند.

رئيسی همچنین در ادامه اظهارات خود تاکید کرد که مهاجران افغان چه بخواهند در ایران بمانند و چه قصد عبور از مرزها را داشته باشند، دولت از آنها حمایت خواهد کرد.

در مقابل وزیر خارجه مجارستان در این دیدار نسبت به «سیل عظیم مهاجرت افغان‌ها به مرزهای این کشور» ابراز نگرانی کرد.

مجارستان در ماه‌های اخیر و به ویژه پس از قدرت گرفتن طالبان در افغانستان با بحران سرازیر شدن پناهجویان افغان به سمت این کشور رو به رو شده‌است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بالاترین مرجع قضایی اتحادیه اروپا با محکوم کردن مجارستان : کمک به پناهجویان جرم نیست

احزاب مخالف دولت در مجارستان هماورد ویکتور اوربان را برگزیدند

افزایش موارد ابتلا به آنفلوانزا و کووید در کشورهای اروپایی؛ اسپانیا استفاده از ماسک را بررسی می‌کند