سخنان نخست‌وزیر مجارستان علیه مسلمانان بوسنی جنجال برانگیز شد

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان
ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ویکتور اوربان رهبر راست افراطی مجارستان به خاطر سیاست‌های ضد مهاجرتی‌اش شهرت دارد و مدعی است مهاجران مسلمان بزرگترین تهدید برای ارزش‌های مسیحی اروپا هستند.

آگهی

مقامات و رهبران مذهبی بوسنی و هرزگوین اظهارات ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان درباره این کشور را محکوم کردند.

آقای اوربان گفته بود اگر بوسنی عضوی از اتحادیه اروپا شود به خاطر جمعیت مسلمانش می‌تواند موضوعی چالش برانگیز باشد.

زولتان کواچ، سخنگوی اوربان درباره سوالی در موضوع تلاش بوسنی برای پیوستن به اتحادیه اروپا به نقل از نخست وزیر مجارستان در توییتی نوشت: «چالش با بوسنی بر سر این است که چگونه یک کشور با دو میلیون مسلمان را ادغام کنیم.»

اوربان در طول سخنرانی خود گفت که مجارستان از تلاش بوسنی برای پیوستن به اتحادیه اروپا حمایت می‌کند اما با اشاره به سایر کشورهای این بلوک افزود: «چگونه امنیت کشوری را که در آن دو میلیون مسلمان زندگی می‌کنند، مدیریت کنیم چراکه برای آن‌ها امنیت نیز یک مسئله کلیدی است.»

برخی از شخصیت‌ها در بوسنی و هرزگوین پس از این اظهارات خواستار لغو سفر رسمی اوربان به سارایوو شدند و رئیس جامعه مسلمانان این کشور اظهارات اوربان را «بیگانه هراسانه و نژادپرستانه» توصیف کرد.

حسین کاوازوویچ گفت: «اگر چنین ایدئولوژی‌هایی به اصلی تبدیل شوند که سیاست‌های اتحادیه اروپا بر آن استوار باشد، آنگاه ما به دورانی باز می‌گردیم که قرار بود اتحادیه اروپا طبق ایدئولوژی‌های مشابه فاشیستی، نازیسم، خشونت آمیز و همراه با نسل کشی ایجاد شود که منجر به هولوکاست و جنایت‌های وحشتناک دیگر شد.»

شفیق جعفروویچ رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین اظهارات اوربان را «شرم‌آور و بی‌ادبانه» توصیف کرد.

این یک چالش برای اتحادیه اروپا نیست که دو میلیون مسلمان بوسنیایی را ادغام کند زیرا ما مردمان بومی اروپایی هستیم که همیشه در اینجا زندگی کرده‌ایم.
شفیق جعفروویچ
رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین

وی افزود: «این یک چالش برای اتحادیه اروپا نیست که دو میلیون مسلمان بوسنیایی را ادغام کند زیرا ما مردمان بومی اروپایی هستیم که همیشه در اینجا زندگی کرده‌ایم.»

بیش از ۱۰۰ هزار نفر در طول جنگ سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ در بوسنی کشته و میلیون‌ها نفر بی‌خانمان شدند. این اتفاق در زمانی رخ داد که صرب‌های بوسنی به دنبال پاکسازی نژادی در بخش‌هایی از خاک کشور بودند تا به این طریق به صربستان ضمیمه شوند.

ویکتور اوربان رهبر راست افراطی مجارستان به خاطر سیاست‌های ضد مهاجرتی‌اش شهرت دارد و مدعی است مهاجران مسلمان بزرگترین تهدید برای ارزش‌های مسیحی اروپا هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت احزاب ملی‌گرا و اصلاح‌طلب بوسنی؛ اعضای مجمع ریاست‌جمهوری و نمایندگان پارلمان انتخاب می‌شوند

بوداپست: ۸۲۰ هزار پناهجو از اوکراین وارد مجارستان شده‌اند

پارلمان مجارستان طرح رفراندوم محدودیت حقوق دگرباشان را تائید کرد