نهادهای اروپایی حامی الحاق بوسنی به اتحادیه اروپا هستند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
ساختمان کمیسیون اروپا
ساختمان کمیسیون اروپا   -   کپی رایت  Virginia Mayo/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

خبرگزاری رویترز دریافته است اتحادیه اروپا به دولتمردان بوسنیایی قول داده که در صورت «احراز شروط اتحادیه»، از پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا حمایت خواهند کرد.

پیش تر یک دیپلمات اروپایی ادعا کرده بود که اتحادیه اروپا نظر مساعدی در ارتباط با پیوستن بوسنی به اتحادیه ندارد. آلبانی، صربستان و بوسنی و هرزگووین سه کشور منطقه بالکان هستند که به گفته تحلیلگران شانس زیادی برای پیوستن به اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۵ خواهند داشت. البته روند الحاق صربستان از دو کشور دیگر منطقه بالکان جلوتر است.

رویترز که به یک سند ۲۴ صفحه ای دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ریاست جوزپ بورل دسترسی پیدا کرده، می گوید در بخشی از متن این سند آمده است که «اتحادیه اروپا بار دیگر بر تعهد صریح خود در مورد دیدگاه الحاق بوسنی و هرزگوین به عنوان یک کشور واحد، متحد و مستقل تایید می کند.»

البته در این سند تاکید شده که دولتمردان این کشور برای آغاز روند پیوستن به ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، باید اصلاحات درخواستی اتحادیه اروپا را اجرایی کنند. از جمله این اصلاحات مبارزه با فساد، استقلال دستگاه قضایی و بطور کلی «حاکمیت قانون» است.

یکی دیگر از شرایط بوسنی و هرزگووین برای پیوستن به اتحادیه اروپا، اصلاح انتخاباتی در چارچوب توافقنامه صلح دیتون است. این توافقنامه در ایالت اوهایوی آمریکا بین سه کشور تازه تاسیس کرواسی، بوسنی و صربستان درسال ۱۹۹۵ و درست پس از پایان جنگ های بالکان به امضا رسید.

بوسنی و هرزگووین یکی از مناطق کشور بزرگ یوگسلاوی تا پیش از دهه ۱۹۹۰ میلادی بود.

خسارت های مالی و جانی گسترده ای در جریان جنگ های منطقه بالکان در اوائل دهه ۹۰ میلادی به بوسنی وارد شد.

از میان ملیت‌های ساکن در یوگسلاوی سابق؛ اسلوون، بوسنیایی، صربستانی و کرواتها و اهالی کشور تازه تاسیس کوزوو، تنها کروات‌ها و اهالی اسلوونی هستند که کشورهایشان به عضویت اتحادیه اروپا درآمده اند. کرواسی از سال ۲۰۱۳ و اسلوونی به عنوان اولین کشور جدا شده از یوگسلاوی در سال ۲۰۰۷ عضو اتحادیه اروپا شدند.

اسلوونی در حال حاضر ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را نیز بر عهده دارد.