Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پناهجوی عراقی: پلیس بلاروس ما را تحریک می‌کرد تا سیم خاردارهای مرزی را قطع کنیم

refugees in poland's border
refugees in poland's border Copyright Leonid Shcheglov/BelTA
Copyright Leonid Shcheglov/BelTA
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو نفر از پناهجویان عراقی که به تازگی از بلاروس به کشورشان بازگشته‌اند می‌گویند شرایط دشواری را در مرز بین لهستان و بلاروس در هفته‌های اخیر تحمل کرده‌اند.

آگهی

صدها مهاجر کرد عراقی پس از قطع امید برای گذشتن از مرز بلاروس و لهستان و رفتن به سمت مقصد پایانی، آلمان، هفته گذشته با کمک دولت عراق از مینسک به بغداد و سپس به کردستان عراق بازگشتند.

میران مصطفی حسن یکی از آن مهاجران ناامید است.

او که آرایشگر عراقی است می‌گوید که پیش از این هم یک‌بار دیگر در سال ۲۰۱۷، از طریق ترکیه سعی کرده به اروپا برسد که موفق نشده است. اما این بار با وجود این که هزینه زیادی برای رفتن به بلاروس متقبل شده است باز هم تلاشش به دلیل رفتار خشونت‌آمیز دولت لهستان بی‌نتیجه مانده است.»

این آرایشگر عراقی می‌گوید هدف اصلی‌اش رسیدن به آلمان بود. وی درباره سفر به بلاروس به امید رسیدن به آلمان می‌گوید: « همه چیز از طریق رسانه‌های اجتماعی انجام شد. از دوستانم در اینجا می‌شنیدم که از طریق آژانس‌های گردشگری بلاروس که همزمان افراد را به صورت غیرقانونی به اروپا می رسانده‌اند، می‌توانم اقدام کنم.»

وی می‌گوید که «به محض ورود به مینسک پلیس‌های بلاروس تنها از ما پرسید که آیا می خواهیم به لهستان برویم یا در بلاروس بمانیم. ما البته گفتیم بی تردید می‌خواهیم به لهستان برویم و به این ترتیب اجازه خروج از فرودگاه مینسک برایمان صادر شد.»

میران مصطفی حسن می‌گوید مانع اصلی رسیدن به آلمان، مرزبانان «خشن لهستانی» بودند که سرانجام اجازه ندادند که پایشان به این کشور باز شود. این آرایشگر با تعجب زیاد می‌گوید:« هیچ پناهجویی قصد ماندن در لهستان را ندارد با این حال همواره با برخورد خشن مرزبانان این کشور مواجه می‌شود.»

زینا خلیفه، یک پناهجوی دیگر عراقی که از ایزدیهای کرد این کشور است هم یکی از مسافران تازه ترین پرواز مینسک به بغداد بوده است.

او می گوید: «۱۳ روز بین مرز بلاروس و لهستان گیر افتاده بودیم. هر روز پلیس بلاروس به ما می‌گفت که به سمت لهستان راهپیمایی کنید. گروه‌های جدیدی از مهاجران، از کردستان، و حتی از جنوب عراق هم به ما پیوستند. پلیس بلاروس مرتب ما را تحریک می‌کرد تا سیم خاردارهای لب مرز را قطع کرده و به سمت دیگر برویم.»

ایزدی‌های عراق یکی از مهم‌ترین قربانیان اشغال بخشی از شمال این کشور توسط گروه دولت اسلامی، داعش، در سال ۲۰۱۴ بودند.

زینا خلف همچنان با فرزندانش در کمپ پناهندگان در شمال عراق زندگی می‌کند ومی‌گوید بی تردید دوباره به اروپا مهاجرت خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهدید لوکاشنکو علیه لهستان و اتحادیه اروپا: مرز را ببندید ما هم انتقال انرژی روسیه را متوقف می‌کنیم

لوکاشنکو در مرز لهستان به مهاجران: شما را به خانه بازنمی‌گردانیم، به راهتان ادامه دهید

پمپ‌هایی برای تراکتور یا پهپاد؛ شرکت دولتی لهستان به خبر استفاده ایران از قطعاتش واکنش نشان داد