قایق حامل جسد ۱۰ پناهجو به ایتالیا رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جنازه ۱۰ پناهجوی آفریقایی به سواحل ایتالیا رسید
جنازه ۱۰ پناهجوی آفریقایی به سواحل ایتالیا رسید   -   کپی رایت  AP Photo

یک قایق حامل جسد ۱۰ پناهجو که در دریای مدیترانه پیدا شده بودند، روز جمعه ۲۰ نوامبر به جزیره سیسیل ایتالیا رسید. در این قایق البته ده‌ها نفر دیگر هم حضور داشتند که با کمک خدمه کشتی ژئو رانتس که توسط موسسه خیریه پزشکان بدون مرز اداره می‌شود نجات یافتند.

این قایق حامل پناهجویان در ۳۰ مایلی سواحل لیبی پیدا شده بود. خدمه این قایق تلاش داشتند خود را از مسیر دریای مدیترانه به کشورهای اروپایی برسانند. سازمان پزشکان بدون مرز در بیانیه‌ای که در این رابطه منتشر شده می‌گوید به نظر می‌رسد علت مرگ این افراد حضور ۱۳ ساعته در بخش پایینی قایق بوده باشد. جایی که این افراد در اثر استنشاق بوی سوخت در نهایت خفه شده و جان خود را از دست داده‌اند.

۱۸۶ نفر از کسانی که در این قایق بوده‌اند نیز در عملیاتی جداگانه نجات یافتند و به ساحل مسینا در جنوب ایتالیا منتقل شدند. در میان این مهاجران که عمدتا آفریقایی هستند ۶۱ کودک نیز مشاهده می‌شود که کوچک‌ترین آنها یک نوزاد ۱۰ ماهه است.

پزشکان بدون مرز در بیانیه‌ای که در حساب توییتری خود در این خصوص به اشتراک گذاشته‌اند می‌گوید افراد نجات یافته به کمک احتیاج دارند و ما امیدواریم این کمک‌ها به آنها ارائه شود. این موسسه همچنین در خصوص جان‌باختگان این واقعه دردناک می‌نویسد: «کسانی که فوت کرده‌اند، حالا دیگر جای مناسبی برای دفن شدن دارند.»

در هفته‌های گذشته ایتالیا شاهد افزایش شدید مهاجرانی بوده که از طریق قایق سعی داشته‌اند خود را به این کشور برسانند. این موج تازه، فشارهای بیشتری به دولت ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا برای یافتن یک توافق در اتحادیه اروپا برای چگونگی برخورد با بحران مهاجرت، وارد می‌کند.

بر اساس اطلاعات وزارت کشور ایتالیا، در سال جاری ۵۹ هزار و ۷۰۲ پناهجو از طریق دریا وارد ایتالیا شده‌اند. این در حالی است که در مدت زمان مشابه در سال ۲۰۲۰ این عدد تنها ۳۲ هزار و ۵۷۶ نفر بوده است.

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید تاکنون ۱۲ هزار نفر در سال جاری میلادی در سفرهای دریایی خطرناک جان خود را از دست داده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید