Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ائتلاف «افغان‌اواک» خواستار افزایش کمک‌های آمریکا برای خارج کردن شهروندان در خطر شد

خرج پناهجویان افغانستان از این کشور
خرج پناهجویان افغانستان از این کشور Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AP
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس برآورد «افغان‌اواک» حدود ۳۰۰ هزار نفر از آوارگان جدید افغانستان هم‌اکنون در ایران به سر می‌برند و بخش قابل توجهی از آن‌ها را اقلیت در خطر هزاره‌های شیعه تشکیل می‌دهند.

آگهی

یک ائتلاف از سازمان‌هایی که در زمینه خارج کردن افغان‌های در خطر از افغانستان فعال هستند، روز دوشنبه ۱۵ نوامبر از دولت آمریکا خواست تا کمک‌هایش را برای خروج این گروه و نجاتشان از تهدیدهای طالبان افزایش دهد.

اعضای ائتلاف «افغان‌اواک» (AfghanEvac Coalition) روز دوشنبه در یک جلسه آنلاین با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده گفتگو کردند. هدف از برپایی این نشست مجازی، افزایش فشار بر واشنگتن برای خارج کردن ده‌ها هزار نفر دیگر در آستانه فصل سرما و با توجه به بحران گسترده انسانی در این کشور است.

پس از خروج ایالات متحده از افغانستان و بازگشت طالبان به قدرت در پایان ماه اوت، این کشور جنگ‌زده به دلیل قطع کمک‌های بین‌المللی دو دهه گذشته و به رسمیت شناخته نشدن امارت اسلامی از سوی جامعه جهانی، با خطر فروپاشی اقتصادی و گرسنگی روبه‌رو است.

به گزارش آسوشیتدپرس بیش از ۱۰۰ سازمان غیردولتی عضو ائتلاف «افغان‌اواک» هستند. بسیاری از این نهادها با جامعه کهنه‌سربازان آمریکایی با سابقه جنگ در افغانستان همکاری می‌کنند؛ سازمان‌هایی که نقش عمده‌ای در عملیات خروج پناهجویان از فرودگاه کابل و انتقال آن‌ها به ایالات متحده و همچنین اسکان بی‌جاشدگان بازی کردند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده درباره درخواست ائتلاف «افغان‌اواک» گفت: «فراخوان این گروه، ناظر به فعالیت‌های جمعی‌ ما برای کمک به دارندگان و درخواست کنندگان ویزای ایالات متحده با هدف تسهیل خروج این افراد است.»

ائتلاف «افغان‌اواک» به‌ویژه خواستار تلاش واشنگتن برای حمایت از پناهجویانی شده است که هم‌اکنون در پی یافتن مأمنی جدید، میهن خود را ترک کرده و در کشورهای دیگر آواره‌اند. بر اساس برآوردهای این سازمان، حدود ۳۰۰ هزار نفر از افغانستان گریخته‌اند و هم‌اکنون در ایران به سر می‌برند. بخش قابل توجهی از آوارگان ساکن ایران را اقلیت در خطر هزاره‌های شیعه تشکیل می‌دهند.

حدود ۸۲ هزار نفر در جریان عملیات موسوم به «خوشامدگویی به متحدان» در ماه‌های اخیر از افغانستان وارد ایالات متحده آمریکا شده‌اند. وزارت امنیت داخلی دولت بایدن می‌گوید تنها ۱۰ درصد این افراد شهروندی یا اقامت دائم این کشور را دارند. نیمی از این جمعیت کودک هستند. بخش عمده این گروه از پناهجویان یا برای نیروهای آمریکایی در افغانستان کار می‌کرده‌اند و یا مانند خبرنگاران و کنشگران در برابر حاکمان جدید افغانستان آسیب‌پذیر به نظر می‌رسند.

وزارت امنیت داخلی ایالات متحده می‌گوید در حال حاضر ۴۶هزار نفر از «مهمانان تازه وارد» در پایگاه‌های نظامی زنگی می‌کنند تا امکان اسکان بلندمدت آن‌ها فراهم شود. حدود ۲۶۰۰ نفر دیگر هم تا زمان فراهم شدن امکانات اقامت در ایالات متحده، در سایر کشورها زندگی موقت خود را می‌گذرانند.

ایالات متحده برنامه عمومی پذیرش پناهجویان از کشورهای دیگر به جز افغانستان را موقتا و تا ۱۱ ژانویه متوقف کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فروپاشی اقتصاد افغانستان؛ جامعه جهانی مشغول مسائل مهم‌تر است

راهکار اتحادیه اروپا برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی و اجتماعی افغانستان چیست؟

وزیر دفاع آمریکا: فروپاشی ارتش افغانستان همه ما را غافلگیر کرد