پناهجویان افغان مقابل دفتر سازمان ملل متحد در اندونزی تظاهرات کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات پناهجویان افغان در اندونزی
تظاهرات پناهجویان افغان در اندونزی   -   کپی رایت  AP Photo

صدها پناهنده و پناهجوی افغان در اندونزی روز دوشنبه با تجمع در برابر دفتر امور پناهندگان سازمان ملل متحد در جاکارتا خواستار تسریع در روند اسکان و تعیین تکلیف خود شدند.

شرکت‌کنندگان در این تجمع بنرهایی در دست داشتند که روی آنها جملاتی مانند «خانواده‌های ما در خطر هستند» و «پناهندگان را اسکان دهید و جان‌ها را نجات دهید» نوشته شده بود. شماری از کودکان پناهجویان افغان نیز در این تجمع حضور داشتند.

یکی از زنان شرکت‌کننده در این تجمع اعتراض‌آمیز به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که کارت پناهندگی خود را در سال ۲۰۱۶ از کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان دریافت کرده اما پس از آن اقدامی برای اسکان او در کشور ثالث انجام نشده است. این در حالی است که او در اندونزی نیز اجازه کار ندارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اندونزی از امضاء کنندگان کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان سازمان ملل نیست و دولت این کشور به پناهجویانی که درخواست پناهندگی کرده‌اند اجازه کار نمی‌دهد. این پناهجویان همچنین به مدارس و خدمات پزشکی دولتی دسترسی ندارند.

بنا بر آمارها حدود ۱۴ هزار پناهنده و پناهجو از ۵۰ کشور جهان ماه دسامبر سال گذشته در اندونزی به سر می‌بردند. اکثر این پناهندگان و پناهجویان را افغان‌ها تشکیل می‌دهند.

بسیاری از پناهجویان افغان به امید مهاجرت به استرالیا به اندونزی می‌روند. این در حالی است که دولت استرالیا از سال ۲۰۱۳ تاکنون قایق‌های پناهجویان را به‌ آب‌های سرزمینی اندونزی بر می‌گرداند.