Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هزاران تبعه افغانستان روزانه از ایران به کشورشان بازگردانده می‌شوند

مهاجران افغان در گذرگاه اسلام قلعه در مرز ایران
مهاجران افغان در گذرگاه اسلام قلعه در مرز ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش یک سازمان نروژی حامی مهاجران از زمان تشکیل امارت اسلامی به دست طالبان روزانه ۴ تا ۵ هزار شهروند افغانستان وارد ایران می‌شوند و انتظار می‌رود صدها هزار تن دیگر از اتباع این کشور در زمستان این راه را در پیش گیرند.

آگهی

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در خصوص وضعیت اتباع افغانستان در ایران پس از بازگشت طالبان به قدرت مدعی شده که روزانه هزاران مهاجر افغان از ایران به کشورشان بازگردانده می‌شوند.

در این گزارش آمده است که ایران هر هفته ده‌ها هزار مهاجر افغان را به رغم آنکه کشورشان پس از حاکمیت طالبان در معرض قحطی و فروپاشی اقتصادی قرار گرفته اخراج می‌کند.

فرانس‌پرس با استناد به سخنان شاهدان و نیز برخی سازمان‌های امدادی ضمن طرح این ادعا یادآور شده که افغان‌های مهاجر از بدرفتاری مقامات ایرانی نیز ابراز نارضایتی کرده‌اند.

میلیون‌ها شهروند افغان طی دهه‌ها درگیری و خونریزی در کشورشان برای فرار از خشونت‌ها و نیز سر و سامان دادن به وضعیت اقتصادی خود راه کشور همسایه غربی را در پیش گرفته‌اند.

تسلط طالبان بر کابل در ماه اوت که سبب شد این گروه شبه‌نظامی کنترل کامل افغانستان را در دست گیرد بحران موجود در این کشور را تشدید کرده است؛ به نحوی که خشکسالی شدید و رکود اقتصادی بیش از نیمی از جمعیت این کشور را با کمبود حاد مواد غذایی مواجه کرده است.

به شهادت افعان‌های بازگشته از ایران که با فرانس‌پرس گفتگو کرده‌اند مهاجران افغان هنگام ورود به ایران بازداشت شده و در ارودگاه‌های شلوغ و کثیف نگهداری می‌شوند، برخی از مهاجران نیز پس از ضرب و شتم به گذرگاه مرزی باز گردانده می‌شوند.

ایران همواره ادعا کرده که از پناهجویان افغان استقبال می کند و کمک های لازم را در اختیار آنها قرار می‌دهد؛ تهران همچنین به تازگی اعلام کرده که طی هفته‌های اخیر محموله‌های کمک را به کشور همسایه فرستاده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، مجید تخت روانچی سفیر تهران در سازمان ملل اواخر اکتبر گفته بود: «ما تقریباً بدون دریافت هیچ حمایت مادی جدید از جامعه جهانی میزبان برادران افغان خود هستیم.» وی در ادامه یادآور شده بود: «در حالی که تحت تحریم‌های شدید و غیرقانونی آمریکا هستیم، علاوه بر غذا، سرپناه، دارو و آموزش، اکنون واکسن کووید-۱۹ را نیز در دسترس پناهندگان قرار می دهیم.»

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران ماه گذشته میلادی از افغان‌ها خواست که به این کشور نیایند زیرا به گفته وی «ظرفیت‌ها محدود است.»

روزانه ۵ هزار شهروند افغان وارد ایران می‌شوند

یک سازمان نروژی حامی مهاجران روز چهارشنبه اعلام کرد که از زمان تشکیل امارت اسلامی به دست طالبان روزانه ۴ تا ۵ هزار شهروند افغانستان وارد ایران می‌شوند و انتظار می‌رود صدها هزار تن دیگر از اتباع این کشور در زمستان این راه را در پیش گیرند.

این گروه امداد‌رسان می‌گوید که از ماه اوت گذشته، زمان تسلط طالبان بر کابل تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار شهروند افغانستان از مرز کشورشان عبور کرده‌اند.

شورای پناهندگان نروژ در گزارش خود همچنین خواستار حمایت بیش‌تر جامعه بین‌المللی از ایران برای میزبانی از مهاجران افغان شده و این نکته را یادآوری کرده که این کشور خود با بحران‌های اقتصادی عمیق دست و پنجه می‌کند.

یان ایگلاند، دبیر کل شورای پناهندگان نروژ یادآور شده: «نمی‌توان انتظار داشت که ایران با حمایت اندک جامعه بین‌المللی میزبان این میزان مهاجر افغانی باشد.»

وی در ادامه تاکید می‌کند که باید کمک‌های بین‌المللی به داخل افغانستان و نیز کشورهای همسایه مانند ایران که میزبان مهاجران هستند تا قبل از سرمای سخت زمستان افزایش یابد.

ایران و پاکستان به اتفاق حدود ۹۰ درصد از ۵ میلیون شهروند افغانستان را که از کشورشان آواره شده اند، در خود جای داده اند، اگرچه همه آنها به عنوان پناهنده به شمار نمی‌آیند.

یان ایگلاند معتقد است: «ما ایران را به خاطر استقبال و میزبانی از میلیون‌ها افغان آواره در چهار دهه گذشته ستایش می کنیم. اما اکنون جامعه بین المللی باید برای حمایت از همسایگان افغانستان قدم بردارد.»

آژانس های سازمان ملل می گویند که ۲۲.۸ میلیون نفر یا به عبارتی حدود نیمی از جمعیت ۳۹ میلیون نفری افغانستان با ناامنی غذایی حاد روبرو هستند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

منابع بیشتر • AFP - REUTERS

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازهایی که از ایست‌ بازرسی‌های طالبان گذشتند

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد

گزارشی از تجاوز جنسی طالبان به زنان افغان که به دلیل «بدحجابی» بازداشت شدند