Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ایران ایجاد اردوگاه برای پذیرش مهاجران افغان را تکذیب کرد؛ اروپا نگران تکرار بحران پناهجویان ۲۰۱۵

هجوم شهروندان افغان به فرودگاه کابل برای خروج از کشورشان
هجوم شهروندان افغان به فرودگاه کابل برای خروج از کشورشان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت کشور ایران امروز چهارشنبه ۱۸ اوت خبر ایجاد اردوگاه هایی برای پذیرش مهاجران جدید از افغانستان را تکذیب کرد.

آگهی

وزارت کشور ایران امروز چهارشنبه ۱۸ اوت خبر ایجاد اردوگاه هایی برای پذیرش مهاجران جدید از افغانستان را تکذیب کرد.

پیشتر مدیرکل امور مرزی وزارت کشور ایران از تهیه طرحی برای «اِسکان موقت» مهاجران افغان در مناطق مرزی ایران و افغانستان خبر داده بود.

بر اساس گفته حسین قاسمی، در سه استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان محل هایی برای اِسکان موقت شهروندان افغان که به ایران آمده بودند در نظر گرفته شده بود.

البته این مقام دولتی ایران گفته بود که اتخاذ این تمهدیدات با اولویت بازگرداندن اتباع افغانستان تا حدود دو یا سه روز بعد به کشورشان انجام خواهد شد.

اینک مهدی محمودی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، گفته است که تعدادی از مهاجران افغان که در روزهای گذشته وارد ایران شده بودند، با توجه به شرایط حاکم در افغانستان به کشور خود بازگشته اند.

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور ایران روز یک‌شنبه گفته بود برخی از افغان هایی که پس از تشدید حملات طالبان به ایران رفته‌اند، دارای مسئولیت در دولت، پارلمان و ولایت های افغانستان یا افراد نظامی این کشور بوده‌اند که با ادوات نظامی به مرزهای ایران مراجعه کرده بودند.

به گفته مدیر کل امور مرزی وزارت کشور ایران، اِسکان موقت شهروندان افغان که مسئولیت های دولتی، پارلمانی، ولایتی یا نظامی دارند با اسکان موقت افراد عادی تفاوت دارد زیرا آن‌ها در اختیار ارتش قرار می‌گیرند.

تأکید کشورهای اروپایی بر ضرورت کنترل موج مهاجرت افغان ها

هم‌زمان با تلاش شهروندان افغان برای خروج از افغانستان تحت رهبری طالبان، رهبران کشورهای اروپایی بر ضرورت کنترل موج مهاجرت از افغانستان به کشورهایشان تأکید دارند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ و در پی تشدید جنگ در سوریه با بحران گسترده پناهجویان روبرو شدند این بار درصدند تا مانع تکرار چنین سناریویی بشوند.

بر اساس گزارش های منتشر شده، در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱.۲ میلیون نفر در اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی داده‌اند. از آن سال به بعد بسیاری از پناهجویان به هنگام تلاش برای رسیدن به مرزهای اروپا جان خود را از دست دادند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

از همین رو برخی از کارشناسان امور مهاجرت بر این نظرند که ترکیه می‌تواند در مذاکرات کشورهای اروپایی برای مهار موج مهاجرت شهروندان افغان به این کشورها نقش مهمی ایفا کند.

یکی از راه حل های اتحادیه اروپا برای حل بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵، پرداخت ۶ میلیارد یورو (۷.۰۳ میلیارد دلار) به ترکیه برای ساماندهی امور پناهجویان در این کشور بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات شهروندان خشمگین افغانستان در برابر سرکنسولگری ایران در هرات

رویای رسیدن به اروپا با گذر از ایران؛ تصویری از قاچاقچیان و مهاجران افغان در مرز

اروپا برای جلوگیری از بحران جدید مهاجرت روی همسایگان افغانستان حساب می‌کند