Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: اگر دولت آتی افغانستان حقوق بشر را رعایت کند با آن همکاری می‌کنیم

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ند پرایس می‌گوید آمریکا تنها در صورتی حاضر به رسمیت شناختن دولت آینده در افغانستان و طالبان خواهد شد که این گروه، حقوق بشر و زنان را به رسمیت بشناسد و از حقوق ابتدایی مردم این کشور حفاظت کند.

آگهی

آمریکا می‌گوید هر حکومتی که در کابل بر سر کار باشد باید به حقوق بشر و همچنین حقوق زنان احترام بگذارد.

ندپرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده ضمن بیان این مطلب تاکید کرد که کشورش خواهان شکل‌گیری یک دولت فراگیر در افغانستان است که به حقوق بشر هم احترام بگذارد. او همچنین اضافه کرد که رفتار طالبان تعیین می‌کند که آیا واشنگتن دولت جدید در کابل را به رسمیت می‌شناسد یا خیر.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه با اشاره به اینکه این کشور و متحدین بین‌المللی‌اش از نزدیک نظاره‌گر تحولات افغانستان خواهد بود، اظهار داشت: «ما خواهان دولتی در افغانستان هستیم که از حقوق اولیه مردم خود حمایت کند، تروریست‌ها را در خود جای ندهد و از حقوق اساسی مردم این کشور، از جمله نیمی از جمعیت یعنی زنان و دختران حفاظت کند.»

آقای پرایس همچنین اضافه کرد در صورتی که حکومت آینده افغانستان این موارد را رعایت کند، آمریکا با آنها کار خواهد کرد. او در عین حال اظهار داشت که واشنگتن از دولتی که به این اقدامات توجه نکند، حمایت نخواهد کرد.

او همچنین با اشاره به بیانیه‌ای که شورای امنیت روز دوشنبه صادر کرد و در آن خواستار ایجاد یک پروسه تحت رهبری افغان‌ها و مالکیت خود افغان‌ها در این کشور شده بود، افزود: «اجماعی قاطع در شورای امنیت بر سر نوع دولت جدیدی که باید در افغانستان تشکیل شود وجود دارد و آن حکومت آشتی ملی است.»

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در حالی مطرح می‌شود که طالبان تقریبا بدون خونریزی و بدون شلیک گلوله توانسته به راحتی کابل را به تصرف خود در آورد و رئيس جمهوری افغانستان هم متواری است. بسیاری از رهبران جهان از رویکرد آمریکا در خصوص خروج با سرعت از افغانستان انتقاد کرده‌اند. راهبرد دولت بایدن همچنین مورد انتقاد بسیاری از چهره‌های جمهوری‌خواه در درون آمریکا نیز قرار گرفته است.

پرایس در حساب توییتری خود هم اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دبیر کل ناتو و همچنین وزرای خارجه ترکیه و بریتانیا در خصوص آخرین تحولات افغانستان گفتگو کرده است.

آقای پرایس در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص خروج اشرف غنی از کشور و حضور طالبان گفت: «هنوز قدرت به صورت رسمی از دولت افغانستان به طالبان منتقل نشده است و ایالات متحده در خصوص اینکه چه کسی رهبری افغانستان را برعهده بگیرد با جامعه بین‌المللی همکاری می‌کند.»

مقام‌های طالبان وعده داده‌اند که به دنبال درگیری و خشونت نیستند اما سابقه این گروه و رفتارهای رادیکالی که این جریان ستیزه‌جو در طی دهه‌های اخیر از خود بروز داده همواره نگرانی‌ها از به قدرت رسیدن این جریان افراطی در افغانستان را با خود به همراه داشته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عملیات پیچیده برای نجات یک افسر ارشد افغان از دست طالبان

آلمان: در صورت پیروزی طالبان کمک‌های مالی خود را به افغانستان متوقف می‌کنیم

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی