آلمان: در صورت پیروزی طالبان کمک‌های مالی خود را به افغانستان متوقف می‌کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Germany's Foreign Minister Heiko Maas
Germany's Foreign Minister Heiko Maas   -  کپی رایت  AP Photo

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز پنج‌شنبه هشدار داد که برلین (یکی از حامیان مالی اصلی افغانستان) در صورت کنترل طالبان بر این کشور، دیگر حتی یک سِنت به افغانستان کمک نخواهد کرد.

او در جریان مصاحبه با شبکه خبری ZDF با اشاره به اینکه «افغانستان بدون کمک بین‌المللی نمی‌تواند زنده بماند» گفت: «اگر طالبان کنترل کامل قدرت را در دست بگیرند و قوانین شریعت را به اجرا بگذارند و اگر در این کشور خلافت حاکم شود، دیگر حتی یک سنت به افغانستان نمی‌دهیم.»

آلمان سالانه حدود ۴۳۰ میلیون یورو به افغانستان کمک می‌کند و یکی از ۱۰ کمک کننده بزرگ برای توسعه این کشور محسوب می‌شود.

این موضع گیری در حالی اعلام شده که نیروهای طالبان در هفته‌های اخیر به پیشرفتهای زیادی در خاک افغانستان دست یافته‌اند. آنها روز پنج‌شنبه توانستند شهر غزنی در ۱۵۰ کیلومتری جنوب‌غرب کابل را نیز تصرف کنند.

غزنی دهمین مرکز ولایتی است که طی یک هفته اخیر به تصرف نیروهای طالبان افتاده و نزدیکترین مرکز ولایت به کابل، پایتخت افغانستان نیز محسوب می‌شود.

طالبان پیش از این در عصر سه‌شنبه شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان در ۲۰۰ کیلومتری شمال کابل را نیز تصرف کرده بودند و اکنون هم از شمال و هم جنوب به سمت کابل در حرکت هستند.

این پیشروی‌ها در حالی ادامه دارد که نیروهای ناتو و ایالات متحده آمریکا پس از بیست سال حضور در خاک افغانستان، در ۳۱ ماه اوت یعنی تا دو هفته دیگر این کشور را بطور کامل ترک خواهند کرد.

هایکو ماس در جریان این مصاحبه درباره خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان گفت که این کار در پی تصمیم نیروهای آمریکایی برای خروج گرفته شده است؛ زیرا «بدون حمایت آمریکا هیچ کشوری نمی‌تواند به آنجا نیرو بفرستد.»