Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آلمان: در صورت پیروزی طالبان کمک‌های مالی خود را به افغانستان متوقف می‌کنیم

Germany's Foreign Minister Heiko Maas
Germany's Foreign Minister Heiko Maas Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هایکو ماس درباره خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان نیز گفت: «بدون حمایت آمریکا هیچ کشوری نمی‌تواند به آنجا نیرو بفرستد».

آگهی

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز پنج‌شنبه هشدار داد که برلین (یکی از حامیان مالی اصلی افغانستان) در صورت کنترل طالبان بر این کشور، دیگر حتی یک سِنت به افغانستان کمک نخواهد کرد.

او در جریان مصاحبه با شبکه خبری ZDF با اشاره به اینکه «افغانستان بدون کمک بین‌المللی نمی‌تواند زنده بماند» گفت: «اگر طالبان کنترل کامل قدرت را در دست بگیرند و قوانین شریعت را به اجرا بگذارند و اگر در این کشور خلافت حاکم شود، دیگر حتی یک سنت به افغانستان نمی‌دهیم.»

آلمان سالانه حدود ۴۳۰ میلیون یورو به افغانستان کمک می‌کند و یکی از ۱۰ کمک کننده بزرگ برای توسعه این کشور محسوب می‌شود.

این موضع گیری در حالی اعلام شده که نیروهای طالبان در هفته‌های اخیر به پیشرفتهای زیادی در خاک افغانستان دست یافته‌اند. آنها روز پنج‌شنبه توانستند شهر غزنی در ۱۵۰ کیلومتری جنوب‌غرب کابل را نیز تصرف کنند.

غزنی دهمین مرکز ولایتی است که طی یک هفته اخیر به تصرف نیروهای طالبان افتاده و نزدیکترین مرکز ولایت به کابل، پایتخت افغانستان نیز محسوب می‌شود.

طالبان پیش از این در عصر سه‌شنبه شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان در ۲۰۰ کیلومتری شمال کابل را نیز تصرف کرده بودند و اکنون هم از شمال و هم جنوب به سمت کابل در حرکت هستند.

این پیشروی‌ها در حالی ادامه دارد که نیروهای ناتو و ایالات متحده آمریکا پس از بیست سال حضور در خاک افغانستان، در ۳۱ ماه اوت یعنی تا دو هفته دیگر این کشور را بطور کامل ترک خواهند کرد.

هایکو ماس در جریان این مصاحبه درباره خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان گفت که این کار در پی تصمیم نیروهای آمریکایی برای خروج گرفته شده است؛ زیرا «بدون حمایت آمریکا هیچ کشوری نمی‌تواند به آنجا نیرو بفرستد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: اگر دولت آتی افغانستان حقوق بشر را رعایت کند با آن همکاری می‌کنیم

سقوط شهرهای افغانستان؛«خیانت، تحقیرآمیز و بدتر از سقوط سایگون ویتنام است»

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند