احمد مسعود مردم افغانستان را به مقاومت در برابر طالبان فراخواند

احمد مسعود و همقطارانش بر مزار احمدشاه مسعود در پنجشیر/ ۵ ژوئیه ۲۰۲۱
احمد مسعود و همقطارانش بر مزار احمدشاه مسعود در پنجشیر/ ۵ ژوئیه ۲۰۲۱ Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرزند احمدشاه مسعود: «خطابم به همه شما است. شمایی که به ما پیش‌تر و در جریان مبارزه برای آزادی علیه شوروی و طالبان در ۲۰ سال پیش آنقدر کمک کردید. شما دوستان عزیز آزادی، آیا بار دیگر ما را همچون گذشته یاری خواهید کرد؟»

آگهی

احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود یک روز پس از ورود طالبان به کابل و سقوط دولت، مردم افغانستان را به مقاومت در برابر این گروه دعوت کرد.

احمدشاه مسعود، یکی از شناخته شده ترین فرماندهان جهادی افغانستان علیه دولت خلق و ارتش شوروی، در دهه ۹۰ میلادی زمانی که طالبان بخش اعظم خاک افغانستان را کنترل می‌کردند، فرماندهی ائتلاف شمال (باریکه‌ای از خاک افغانستان) را در دست داشت که زیر پرچم «امارت اسلامی» نرفته بود. 

القاعده در سال ۲۰۰۱ میلادی تنها دو روز پیش از حملات ۱۱ سپتامبر احمدشاه مسعود را به قتل رساند.

فرزند احمدشاه مسعود روز دوشنبه ۱۶ اوت با انتشار مقاله‌ای در مجله فرانسوی لا رِگل دو ژو (La Règle du jeu/ قاعده بازی) تاکید کرد که تصمیم دارد همچون پدرش مبارزه برای آزادی را در زمان قدر قدرتی «استبداد» در افغانستان سازماندهی کند.
مجله‌ای که مقاله آقای مسعود را منتشر کرده از سوی برنار-هانری لوی، اندیشمند فرانسوی هوادار مداخلات نظامی بشردوستانه منتشر می‌شود. آقای لوی یکی از طرفداران پروپا قرص حمله ایالات متحده به افغانستان و عراق در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ میلادی بود.

آقای مسعود در این مقاله نوشته است: «من و همرزمانم همراه با تمام افغان‌هایی که بندگی را نمی‌پذیرند خون خود را خواهیم داد. همه [آزادی‌خواهان] از هر قوم و قبیله‌ای را به پیوستن به پایگاهمان در پنجشیر، آخرین منطقه آزاد میهن در حال احتضارمان فرا می‌خوانم.»

احمدشاه مسعود در زمان حیات به «شیر دره پنجشیر» معروف بود.

احمد مسعود وضعیت امروز افغانستان را با اروپای آغاز جنگ جهانی دوم مقایسه کرده و نوشته است: «ما افغان‌ها در همان شرایطی هستیم که اروپا در سال ۱۹۴۰ قرار داشت.» 

وی با اشاره به نوشته‌های وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا در دوره جنگ و مارشال دو گل، رئیس مقاومت فرانسه در تبعید در زمان اشغال فرانسه به دست آلمان نازی از کشورهای عرب، ایالات متحده، اروپا، فرانسه و دیگران کمک خواست: «خطابم به همه شما است. شمایی که به ما پیش‌تر و در جریان مبارزه برای آزادی علیه شوروی و طالبان در ۲۰ سال پیش آنقدر کمک کردید: شما دوستان عزیز آزادی آیا بار دیگر ما را همچون گذشته یاری خواهید کرد؟ با وجود خیانت‌ بعضی‌ها، ما به شما اعتماد زیادی داریم.»

احمد مسعود ریاست سازمان سیاسی موسوم به «جبهه مقاومت» را بر عهده دارد. وی یکشنبه شب همراه با برنار-هانری از دولت فرانسه تقاضای کمک کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«پاکسازی» در پنجشیر؛ طالبان به کشتن ۴۰ نفر از جنگجویان تحت امر احمد‌ مسعود اعتراف کرد

جبهه مقاومت ملی در پنجشیر: آماده دفاع هستیم اما مذاکره را ترجیح می‌دهیم

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد