Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جبهه مقاومت ملی در پنجشیر: آماده دفاع هستیم اما مذاکره را ترجیح می‌دهیم

جبهه مقاومت ملی در پنجشیر
جبهه مقاومت ملی در پنجشیر Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

احمد مسعود در مقاله‌ای که روز پنجشنبه در واشنگتن پست منتشر شد از ایالات متحده آمریکا درخواست تسلیحات کرد. همزمان سخنگوی جبهه مقاومت افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت که آن‌ها همچنین برای تغذیه و مراقبت از تازه‌واردان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

آگهی

علی میثم نظری، سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت که آن‌ها در دره پنجشیر جنبش مقاومت را ایجاد می‌کنند تا برای «درگیری طولانی مدت» آماده باشند اما همزمان به دنبال مذاکره با طالبان هستند.

وی تصریح کرد از زمانی که طالبان کنترل افغانستان را با رسیدن به دروازه‌های کابل به دست گرفتند، هزاران نفر راهی پنجشیر شده‌اند تا به جنگ بپیوندند و در عین حال پناهگاهی امن برای ادامه زندگی خود پیدا کنند. نظری افزود که احمد مسعود، پسر احمد شاه مسعود حدود ۹ هزار نیرو جمع کرده است.

تصاویر منتشر شده از سوی خبرگزاری فرانسه، تمرینات نیروهای این گروه را نشان می‌دهد. هدف اصلی جبهه مقاومت ملی جلوگیری از خونریزی بیشتر در افغانستان و فشار بر سیستم جدید حکومتی عنوان شده است.

شرایط برای توافق صلح با طالبان تمرکززدایی است، سیستمی که عدالت اجتماعی، برابری، حقوق و آزادی را برای همه تضمین می‌کند.
علی میثم نظری
سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان

اما نظری تصریح کرد که این گروه برای درگیری نیز آماده است و اگر طالبان مذاکره نکنند در سراسر کشور با مقاومت روبرو خواهند شد. وی افزود: «شرایط برای توافق صلح با طالبان تمرکززدایی است، سیستمی که عدالت اجتماعی، برابری، حقوق و آزادی را برای همه تضمین می‌کند.»

وی تاکید کرد که اگر طالبان موافق نباشد «درگیری‌های بلند مدت» آغاز می‌شود. وی گفت که مذاکرات بین رهبران محلی شمال افغانستان و مقامات پاکستانی تا همین چند روز پیش انجام می‌شد.

در حالی که طالبان بخش اعظمی از خاک افغانستان را تحت کنترل دارند اما نظری با خوش‌بینی به گزارش‌هایی اشاره کرد که نشان می‌دهد شبه‌نظامیان محلی برخی ولسوالی‌ها را در اختیار گرفته‌اند.

رئیس روابط خارجی جبهه مقاومت ملی افغانستان گفت که «طالبان نمی‌توانند همزمان در همه جا حضور داشته باشند. منابع آن‌ها محدود است و از حمایت اکثریت برخوردار نیستند.» وی تصریح کرد که مسعود دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به امرالله صالح داشت که معاون رئیس جمهور پیشین این کشور است.

AFP
جبهه مقاومت ملی در پنجشیرAFP

امرالله صالح نیز در پنجشیر حضور دارد و هفته گذشته قول داد تا قیامی را رهبری کند.

نظری افزود: «آقای صالح در پنجشیر است. او ترجیح داد در کشور بماند و فرار نکند.» وی با اشاره به اینکه آقای صالح «ضد طالبان و ضد پاکستان» است افزود: «این بدان معنا نیست که او بخشی از این جنبش است. او در پنجشیر است و مورد احترام است.»

وی تاکید کرد که هدف در حال حاضر دفاع از پنجشیر و مردم این منطقه است. وی گفت که نبرد آن‌ها تنها برای دفاع است: «اگر کسی به ما حمله کرد ما از خود دفاع می‌کنیم.»

وی تصریح کرد که پنجشیر در کنار نیروهای رزمی مسعود، میزبان بیش از هزار آواره از سراسر افغانستان است که به دنبال پناهگاه به دره پنجشیر آمده‌اند.

نظری افزود: «ما شاهد این هستیم که پنجشیر به منطقه‌ای امن برای همه گروه‌هایی تبدیل شده است که در ولایات دیگر احساس خطر می‌کنند.»

احمد مسعود در مقاله‌ای که روز پنجشنبه در واشنگتن پست منتشر شد از ایالات متحده آمریکا درخواست تسلیحات کرد. نظری نیز به خبرگزاری فرانسه گفت که آن‌ها همچنین برای تغذیه و مراقبت از تازه‌واردان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

وی تصریح کرد که مسعود مصمم است که در کنار مردم دره پنجشیر بماند. وی معتقد است که افغانستان برای پایان چرخه بی‌پایان جنگ به یک نظام فدرال نیاز دارد.

رئیس روابط خارجی جبهه مقاومت ملی افغانستان در پایان گفت که پنجشیر همیشه در افغانستان چراغ امید بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احمد مسعود مردم افغانستان را به مقاومت در برابر طالبان فراخواند

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد