اروپا برای جلوگیری از بحران جدید مهاجرت روی همسایگان افغانستان حساب می‌کند

پناهجوی افغان
پناهجوی افغان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هورست زیهوفر، وزیر کشور آلمان در حاشیه این نشست گفت: «باید در سطح جهانی کار کنیم تا مردم را به خانه و فرهنگ خود نزدیک نگه داریم.»

آگهی

وزیران کشور اتحادیه اروپا که نگران سیل ورود مهاجران به اروپا مانند سال ۲۰۱۵ هستند، بر روی کشورهای همسایه افغانستان حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند تا افرادی را که از دست طالبان فرار می‌کنند در کشورشان بپذیرند. به این منظور آن‌ها امروز یک نشست فوق‌العاده برگزار کردند.

هورست زیهوفر، وزیر کشور آلمان در حاشیه این نشست گفت: «باید در سطح جهانی کار کنیم تا مردم را به خانه و فرهنگ خود نزدیک نگه داریم.»

آلمان در سال ۲۰۱۵ به رهبری آنگلا مرکل صدراعظم این کشور در خط مقدم استقبال از سوری‌هایی بود که از جنگ داخلی فرار کرده بودند. این کشور درهای خود را به روی بیش از یک میلیون پناهجو باز کرد.

سازمان ملل متحد پیش‌بینی می‌کند که تا انتهای سال ۲۰۲۱ نیم میلیون نفر به شمار مهاجران افغان اضافه شود.

افغان‌ها نباید به اروپا بیایند، آن‌ها باید در منطقه خود بمانند. وظیفه ما تثبیت منطقه و اطمینان از این است که سازمان‌های بین‌المللی که در آنجا کار می‌کنند از منابع مالی برخوردارند
ماتیاس تسفای
وزیر کشور دانمارک

ماتیاس تسفای، وزیر کشور دانمارک در کنار همتایان خود از اتریش و جمهوری چک گفت: «افغان‌ها نباید به اروپا بیایند، آن‌ها باید در منطقه خود بمانند. وظیفه ما تثبیت منطقه و اطمینان از این است که سازمان‌های بین‌المللی که در آنجا کار می‌کنند از منابع مالی برخوردارند و می‌توانند به افرادی که نیاز به حمایت دارند کمک کنند.»

ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه بر «انسجام بین پذیرش پناهندگان و تشدید کنترل‌ها» اصرار دارد. وی گفت که هدف این است از همه کسانی که به ما کمک کرده‌اند، حمایت صورت گیرد اما در عین حال مهاجرت غیرقابل کنترل پذیرفته نمی‌شود.»

وی تصریح کرد که هنوز موج مهاجرتی رخ نداده است اما «ممکن است در هفته‌ها یا ماه‌های آینده اتفاق بیافتد.»

اتحادیه اروپا برای کنترل مرزهای خارجی خود می‌تواند از توافقنامه‌ای که در سال ۲۰۱۶ با آنکارا برای بازگشت مهاجران غیرقانونی از جزایر یونان به ترکیه و کمک مالی برای برای پذیرش پناهندگان امضا شده بود، الهام بگیرد. ترکیه در حال حاضر میزبان بیش از چهار میلیون مهاجر که اغلب آن‌ها سوری هستند، است.

یلوا یوهانسون، کمیسیر امور داخلی اتحادیه اروپا تاکید کرد: «مهم این است که بتوانیم از بحران انسانی، بحران مهاجرت و تهدیدهای امنیتی در افغانستان جلوگیری کنیم.»

وی افزود: «ما باید اکنون اقدام کنیم و منتظر نباشیم تا شاهد هجوم مردم در مرزهای خارجی خود باشیم یا شاهد تقویت سازمان‌های تروریستی باشیم.»

کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا گفت: «با این حال انتظار نمی‌رود که تعهد مشخصی در روز سه‌شنبه از سوی کشورهای عضو اتحادیه برای میزبانی از مهاجران افغان اعلام شود.»

از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه اعلام کرد در پیش‌نویس بیانیه وزرای کشور اتحادیه اروپا کشورهای عضو می‌گویند «مصمم هستند تا به‌طور مشترک برای جلوگیری از بازگشت جنبش‌های مهاجرتی غیرقانونی و کنترل نشده در مقیاس بزرگ اقدام کنند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین در این پیش نویس آمده است که اتحادیه اروپا متعهد می‌شود حمایت خود را از کشورهای همسایه افغانستان افزایش دهد و منبع مالی این حمایت‌ها از بودجه ۸۰ میلیارد یورویی اتحادیه برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ تامین خواهد شد.

طبق این بیانیه، کشورهای عضو همچنین متعهد می‌شود که «تمام تلاش خود را برای اطمینان از اینکه وضعیت در افغانستان منجر به خطرات امنیتی جدید برای شهروندان اتحادیه اروپا نشود» انجام دهند و بر «انجام بررسی‌های امنیتی در افراد خارج شده» تمرکز خواهند کرد.

ژان آسلبورن، وزیر کشور لوکزامبورگ با ابراز تاسف از اینکه سیاست مهاجرت اروپا، «در مسیر نادرست» پیش می‌رود از اتحادیه اروپا خواست «برنامه‌های اسکان مجدد (پناهندگان) را ایجاد کند تا به افرادی که تحت تعقیب هستند و دیگر نمی‌توانند به‌طور عادی در افغانستان زندگی کنند، امید ببخشد.»

این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل از اتحادیه اروپا خواسته است که «مسئولیت حفاظت از پناهندگان را بر دوش کشورهای ثالث نیندازد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دوحه از طالبان خواست «عبور امن» از افغانستان را تضمین کند

ایران ایجاد اردوگاه برای پذیرش مهاجران افغان را تکذیب کرد؛ اروپا نگران تکرار بحران پناهجویان ۲۰۱۵

اتحادیه اروپا شاخه نظامی حماس را تحریم کرد