Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آلبانی: آماده استقبال از مهاجران افغانِ در خطر تهدید طالبان هستیم

موج تازه مهاجرت از افغانستان(فرودگاه کابل)
موج تازه مهاجرت از افغانستان(فرودگاه کابل) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این کشور در سال ۲۰۱۳ هم بنا به درخواست واشنگتن و سازمان ملل میزبانی ۲۰۰ نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران را پس از بمباران اردوگاه‌های آنها در عراق از سوی جمهوری اسلامی ایران، پذیرفت.

آگهی

آلبانی روز یکشنبه و همزمان با رسیدن شبه‌نظامیان طالبان به دروازه‌های کابل اعلام کرد که آماده استقبال از صدها مهاجر افغان از جمله فعالان حقوق زنان، مقام‌های دولتی و سایر افرادی است که مورد تهدید طالبان قرار دارند.

ادی راما، نخست وزیر آلبانی با انتشار پیامی در صفحه فیسبوک خود نوشت: «آلبانی به عنوان عضو ناتو آماده ایفای مسئولیت خود است.»

آقای راما تأیید کرد که «واشنگتن پیشتر از آلبانی خواسته است که نقش یک کشور ترانزیت را در قبال تعدادی از مهاجران افغان که مقصد نهایی آنها ایالات متحده خواهد بود، برعهده بگیرد.»

با این حال، نخست وزیر آلبانی تاکید کرد که کشورش پیش از ارائه درخواست مقام‌های آمریکایی، برای اسکان آن دسته از فعالان حقوق زنان و روشنفکران افغانستانی که در فهرست اعدام طالبان قرار خواهند گرفت، اعلام آمادگی کرده و آن را به اطلاع سازمان‌های بین‌المللی نیز رسانده است.

لولزیم باشا، رهبر راستگرای جریان مخالف دولت آلبانی نیز روز یکشنبه گفت که با اجابت درخواست آمریکا برای استقبال از مهاجران افغان «موافق» است.

ایالات متحده پیش از خروج کامل از افغانستان در تلاش برای خروج آن دسته از افغان‌هایی است که به عنوان مترجم یا کارمند امور ادارای و امنیتی با نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان همکاری کرده‌‌اند.

آلبانی در سال ۲۰۰۶ نیز با درخواست ایالات متحده مبنی بر پذیرش پنج اویغور بازداشت شده در گوانتانامو که از نظر پکن تروریست محسوب می‌شدند، موافقت کرد.

این کشور در سال ۲۰۱۳ هم بنا به درخواست واشنگتن و سازمان ملل میزبانی ۲۰۰ نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران را پس از بمباران اردوگاه‌های آنها در عراق از سوی جمهوری اسلامی ایران، پذیرفت. آلبانی در حال حاضر، سکونتگاه حدود سه هزار تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

پیش از آلبانی، کانادا نیز برای پذیرش بیش از ۲۰ هزار پناهجوی افغان که در تهدید شبه‌نظامیان طالبان قرار دارند، اعلام آمادگی کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چراغ قرمز اروپا به پناهجویان افغان؛ شش کشور عضو اتحادیه خواستار مذاکره با ایران و پاکستان شدند

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

سی‌ان‌ان: آمریکا در هفته‌های اخیر از تلاش ایران برای ترور دونالد ترامپ مطلع شده بود