بحران افغانستان؛ اتحادیه اروپا به دنبال رهگیری قایق‌ پناهجویان به کمک فناوری نوین است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
قایق حامل پناهجویان
قایق حامل پناهجویان   -   کپی رایت  AP Photo

اداره مرزبانی و گارد ساحلی اروپا در حال آزمایش تجهیزات نظارتی جدیدی است که شناسایی قایق‌های پناهجویان را تسهیل می کند.

اتحادیه اروپا در حالی در حال آزمایش این سامانه مجهز به فناوری های نوین است که نگرانی ها از حرکت موج جدیدی از پناهجویان به سمت اروپا به دنبال پیشروی‌های گروه طالبان در افغانستان افزایش یافته است.

این سامانه جدید مجهز به بالن دوربین دار است تا مقامات مرزی بتوانند تصویری واضح تر از قایق های حامل پناهجویان را مشاهده کنند. آزمایش این سامانه در فرودگاه الکساندروپولیس در شمال یونان و در نزدیکی مرز ترکیه و همچنین در جزیره لیمنوس در جریان است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طرح آزمایش این سامانه جدید پیش از پیشروی های اخیر گروه طالبان در افغانستان برنامه ریزی شده بود.

سخنگوی فرانتکس، اداره مرزبانی و گارد ساحلی اروپا درباره این طرح و ارتباط آن با وضعیت کنونی افغانستان گفت: «بالطبع ما شرایط را به ویژه در افغانستان و همچنین تونس زیر نظر داریم و بررسی می کنیم؛ شرایطی که بر موج حرکت مهاجران به سوی اتحادیه اروپا تاثیر می گذارد.»

سامانه جدید امکان نظارت بر مساحتی ۴۰ هزار کیلومتر مربعی از سطح دریا را فراهم می کند. در این سامانه علاوه بر دوربین هایی باکیفیت بالا از دوربین های تصویربرداری حرارتی نیز استفاده شده است.

فرانتکس امیدوار است تا با استفاده از سامانه جدید بتواند دامنه نظارت خود بر دریاها را گسترش دهد.

شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دنبال تحولات اخیر افغانستان روند بازگرداندن پناهجویان افغان به کشورشان را متوقف کرده اند.

از ابتدای سال جاری میلادی تا ماه ژوئیه (تیر/مرداد) ۲۲ هزار و ۶۰۰ پناهجو از غرب منطقه بالکان وارد خاک اتحادیه اروپا شده اند.