دوحه از طالبان خواست «عبور امن» از افغانستان را تضمین کند

خروج شهروندان افغانستان از کشورشان
خروج شهروندان افغانستان از کشورشان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قطر پیش از آغاز تسلط طالبان بر افغانستان در پانزدهم ماه اوت نقش میانجیِ مطلوب طالبان را در فرایند صلح با دولت پیشین کابل و شبه‌نظامیان اسلام‌گرا ایفا می‌کرد.

آگهی

مقامات قطر که کشورشان پیش‌تر برای سال‌ها میزبان گفتگوهای صلح افغانستان با حضور مذاکره کنندگان طالبان بود روز چهارشنبه خواهان تضمین «عبور امن» برای شهروندان افغان شد.

دوحه از شبه‌نظامیان طالبان خواست تا با تضمین ایجاد گذرگاهی امن بستری مناسب برای خروج و تخلیه افرادی که خواهان ماندن در افغانستان نیستند، فراهم کند.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در این خصوص تصریح کرد: ما بر سر مسئله آزادی تردد و جابجایی شهروندان افغانستان جهت تضمین «عبور امن» برای افرادی که مایل به خروج یا ورود به این کشور هستند با طالبان گفتگو و بر این خواسته خود تاکید کردیم.

وی افزود: «ما امیدواریم که این تعهدات در آینده نزدیک زمانی که فعالیت فرودگاه از سر گرفته می‌شود، به طور کامل مورد توجه قرار گیرد و بدون مشکل به اجرا درآید تا دیگر هیچ مانعی برای خروج یا ورود شهروندان افغان وجود نداشته باشد.»

این درخواست دوحه در حالی مطرح می‌شود که دو روز پس از خروج آخرین سربازان آمریکایی از افغانستان طالبان کنترل کامل این کشور را در دست گرفته و آنچه را که «پیروزی در میدان نبرد و شکست بزرگ برای ایالات متحده پس از بیست سال اشغال این کشور می‌خواند» را جشن می‌گیرد.

قطر پیش از آغاز تسلط طالبان بر افغانستان در پانزدهم ماه اوت نقش میانجیِ مطلوب طالبان را در فرایند صلح با دولت پیشین کابل و شبه‌نظامیان اسلام‌گرا ایفا می‌کرد.

برقراری و تداوم این گفتگو‌ها در دوحه پس از آن زمینه ساز روابط و مناسبات ویژه میان مقامات قطر و رهبران طالبان شد و این ارتباط همچنان ادامه دارد.

امیر نشین قطر که از بزرگ‌ترین صادرکنندگان گاز محسوب می‌شود به دلیل برخورداری از این ظرفیت ویژه در برقراری ارتباط با طالبان در کانون توجه جامعه جهانی قرار دارد.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی که در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با همتای هلندی خود سخن می‌گفت در ادامه تاکید کرد: «ما در سال های اخیر به عنوان یک میانجی عادلانه و بی طرف بین طالبان و ایالات متحده، یا میان طالبان و دیگر گروه‌های افغانی، مورد اعتماد همه طرف‌های مناقشه بوده‌ایم؛ حاصل چنین سرمایه گذاری برخورداری از اعتماد کلیه طرف‌ها است و همه ما باید از این دستاورد برای آینده افغانستان استفاده کنیم.»

وزیر امور خارجه هلند نیز در سخنانی از انتقال نمایندگی دیپلماتیک کشورش از کابل به دوحه خبر داد و گفت که این اقدام در جهت حفظ تاثیرگذاری تلاش‌های هلند برای نقش‌آفرینی در مدیریت بحران در افغانستان صورت گرفته است.

گفتنی است که ایالات متحده آمریکا و بریتانیا نیز به بهانه نبود تضمین برای تامین امنیت پرسنل دیپلماتیک خود دست به انتخابی مشابه با هلند زده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اروپا برای جلوگیری از بحران جدید مهاجرت روی همسایگان افغانستان حساب می‌کند

حضور ۲۰ ساله نظامیان آمریکا در افغانستان با برخاستن آخرین هواپیما از کابل به پایان رسید

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود