آخرین سرباز آمریکایی که با پایان جنگ ۲۰ ساله از افغانستان خارج شد، کیست؟

آخرین نظامی آمریکایی که افغانستان را ترک کرد
آخرین نظامی آمریکایی که افغانستان را ترک کرد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه ۳۰ اوت (۸ شهریور) اعلام کرد پس از بیست سال جنگ در افغانستان آخرین سرباز خود را از این کشور خارج کرده است.

آگهی

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه ۳۰ اوت (۸ شهریور) اعلام کرد پس از بیست سال جنگ در افغانستان آخرین سرباز خود را از این کشور خارج کرده است.

ژنرال فرانک مک‌کنزی، فرمانده نیروی واحد تفنگداران نیروی دریایی ارتش آمریکا، در یک ویدئو کنفرانس خبری گفت:‌«من اینجا هستم تا پایان عقب‌نشینی از افغانستان و اتمام عملیات تخلیه شهروندان آمریکایی، افغان‌های آسیب‌پذیر و شهروندان کشورهای ثالث را اعلام کنم.»

همزمان با این اعلام رسمی، عکسی از آخرین سرباز آمریکایی که خاک افغانستان را ترک کرده منتشر شده است. این عکس که با دوربین دید در شب گرفته شده است، یک فرد نظامی را نشان می‌دهد که تنها و تفنگ در دست یک دقیقه قبل از ساعت نیمه‌شب در حال سوار شدن بر هواپیمای آمریکایی است. اما او کیست؟

همان‌طور که مرکز فرماندهی ارتش آمریکا گفته است این فرد کریستوفر تاد دوناهو نام دارد که ژنرال دو ستاره ارتش ایالات متحده است و در حال حاضر به عنوان فرمانده لشکر ۸۲ هوابرد در پایگاه نظامی فروت برگ کارولینای شمالی خدمت می‌کند.

این ژنرال بلندپایه ارتش آمریکا عموما با نام کریس دوناهو شناخته می‌شود، در طول دوران فعالیت حرفه‌ای خود در پست‌های مختلف ستاد فرماندهی ارتش آمریکا و واحد عملیات ویژه خدمت کرده است.

وی که فارغ‌التحصیل آکادمی نظامی سنت وست پوینت نیویورک است، در سال ۱۹۹۲ به عنوان ستوان دوم به شاخه پیاده‌نظام پیوست. اولین مأموریت وی فرمانده دسته تفنگداران لشکر ۲ پیاده نظام بود و سپس با لشکر ۸ ارتش در کره جنوبی و همچنین گردان سوم رنجر حاضر شد.

در سال ۱۹۹۸ وی به هنگ ۷۵ تکاور رفت و آن‌جا به عنوان دستیار افسر عملیات انتخاب شد. سپس در سال ۲۰۰۲ به عنوان نیروی داوطلب نخستین عملیات خود را برای گروهان عملیاتی نیروی ویژه ارتش موسوم به نیروی دلتا انجام داد.

دوناهو سپس در پست‌های متعدد و دسته‌های مختلفی در ارتش آمریکا به کار گرفته شد. او در این سال‌ها به عنوان دستیار افسر عملیات، افسر عملیات و افسر اجرایی اسکادران، فرمانده گزینش و تربیت نیرو، فرمانده اسکادران، معاون فرمانده و فرمانده یگان در ارتش آمریکا خدمت کرد.

ژنرال دوناهو مدرک کارشناسی ارشد خود را از کالج جنگ نیروی دریایی دریافت کرد و بورسیه کالج جنگی ارتش را در دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۳ به پایان رساند.

او در طول مدت خدمت خود در ارتش آمریکا در ماموریت‌های زیادی در خارج از خاک آمریکا شرکت کرده است که از آن جمله می‌توان به عملیات «آزادی بلندمدت» در سال ۲۰۰۱ در افغانستان، «آزادی عراق» در سال ۲۰۰۲، عملیات «سپیده‌دم نو» در سال ۲۰۱۰ در عراق و همچنین «نگهبان آزادی» در سال ۲۰۱۵ در افغانستان زیر نظر ناتو اشاره کرد. او همچنین در عملیات متعدد ناتو در شرق اروپا، خاورمیانه، آسیای جنوب غربی و آفریقا در واحد‌های برنامه‌ریزی، آموزش و تمرینات نظامی فعال بوده است.

ژنرال دوناهو که ۵۲ ساله است، در سال‌های اخیر سمت‌های معاون عملیات و مبارزه با تروریسم، فرماندهی اجزای عملیات ویژه ناتو، فرمانده نیروی ویژه عملیات مشترک افغانستان و فرمانده ماموریت پشتیبانی قاطع نیروهای آمریکایی در افغانستان را بر عهده داشت. وی از سال ۲۰۲۰ بدین سو در مقام فرمانده کل لشکر ۸۲ هوابرد خدمت می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قطر سرباز افغان که سه نظامی استرالیایی را کشته بود آزاد کرد

ایده تشکیل «نیروی دفاعی مشترک اروپایی» به واقعیت نزدیک می شود

نیروهای ایالات متحده پیش از خروج از افغانستان تسلیحات به جا مانده را نابود کردند