ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی: در سه روز دست‌کم ۲۶۴ حوثی را در حومه مآرب کشتیم

شبه‌نظامیان حوثی در صنعا
شبه‌نظامیان حوثی در صنعا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Amirbehnam MASOUMI با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی روز یکشنبه اعلام کرد که دست‌کم۲۶۴ شورشی حوثی در جریان حملات هوایی سه روز گذشته به حومه شهر مآرب کشته شده‌اند.

آگهی

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی روز یکشنبه اعلام کرد که دست‌کم۲۶۴ شورشی حوثی در جریان حملات هوایی سه روز گذشته به حومه شهر مآرب کشته شده‌اند.

مآرب در شمال شرقی یمن و در مرز عربستان سعودی، تنها شهری در شمال این کشور است که همچنان در کنترل نیروهای وفادار به دولت عبد ربه منصور هادی قرار دارد.

جنبش انصارالله، متشکل از حوثی‌ها، متحدان سیاسی آن‌ها و بخشی از ارتش از حدود دو ماه و نیم پیش حملات گسترده‌ای را برای تصرف این شهر آغاز کرد. با وجود پیشروی‌های گسترده برای کنترل مآرب، عربستان سعودی از دو هفته پیش بمباران مواضع نیروهای حوثی در حومه این شهر را تشدید کرد.

به‌گفته ائتلاف نظامی ریاض و متحدانش در جریان بمباران‌های سه روز گذشته ۳۶ خودرو نظامی منهدم و بیش از ۲۶۴ نفر از حوثی‌ها در منطقه الجواب واقع در ۵۰ کیلومتری جنوب مآرب و الکسری در ۳۰ کیلومتری شمال غربی این شهر کشته شده‌اند.

تشدید نبرد در یمن در حالی صورت می‌گیرد که دو بازیگر عمده خارجی این جنگ ۶ ساله یعنی ایران و عربستان اخیرا مذاکرات خود را برای کاهش تنش از سر گرفته‌اند.

عربستان سعودی و متحدانش از سال ۲۰۱۵ و پس از آنکه حوثی‌ها در آستانه ورود به بندر عدن، مرکز دولت مستعفی عبد ربه منصور هادی بودند، وارد میدان جنگ در یمن شدند. با وجود آنکه مرحله نخست حملات هوایی ائتلاف با نام «طوفان قاطع» پس از یک ماه پایان یافت، مرحله دوم مداخله نظامی برای حمایت از «دولت مشروع» منصور هادی با نام «بازگرداندن امید» پس از ۶ سال همچنان ادامه دارد.

در جریان جنگ یمن که از سوی سازمان ملل متحد «بزرگ‌ترین تراژدی بشردوستانه حال حاضر جهان» توصیف شده، بیش از ۱۰۰هزار نفر کشته و زخمی شده‌اند و میلیون‌ها نفر از جمله کودکان، در آستانه مرگ بر اثر گرسنگی و بیماری قرار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یمن؛ بیش از ۱۵۰ حوثی در حملات هوایی ائتلاف به مأرب کشته شدند

حوثی‌ها ۹ نفر را به جرم مشارکت در قتل صالح صماد اعدام کردند

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است