Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ایران در پی انجام دور جدید مذاکرات با عربستان سعودی است

پرچم‌های ایران و عربستان
پرچم‌های ایران و عربستان Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفیر ایران در بغداد روز سه‌شنبه گفت که ایران در پی تشکیل دولت جدید قصد دارد چهارمین دور از مذاکرات خود با عربستان سعودی را در عراق انجام دهد.

آگهی

سفیر ایران در بغداد روز سه‌شنبه گفت که ایران در پی تشکیل دولت جدید قصد دارد چهارمین دور از مذاکرات خود با عربستان سعودی را در عراق انجام دهد.

ایران و عربستان سال‌هاست رقیب سیاسی یکدیگر هستند و از متحدان خود در جنگ‌های نیابتی در یمن، سوریه و دیگر نقاط حمایت می‌کنند. این دو کشور از سال ۲۰۱۶ روابط دیپلماتیک خود را قطع کردند.

ایران برای نخستین بار در ماه مه (اردیبهشت) گذشته تایید کرد که در حال مذاکره با عربستان است و گفت که برای حل مسائل هرکاری که از دستش برآید انجام خواهد داد. 

ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق به ایسنا گفته است که تهران سه دور مذاکره با طرف سعودی داشته است و دور چهارم نیز در پی تشکیل دولت جدید ایران برگزار می‌شود.

وی همکاری دولت عراق را در این گفت‌وگوها موثر عنوان کرد. سه دور قبلی مذاکرات در بغداد انجام شده است.

روابط بین تهران و ریاض در سال ۲۰۱۶ پس از حمله به سفارت عربستان در ایران به پایین‌ترین سطح رسید. گروهی از معترضان در تهران و مشهد در آن سال، پس از اعلام خبر اعدام شیخ نمر باقر النمر، به ساختمان سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد حمله کردند و وارد این دو ساختمان شدند. پس از این اتفاق عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد و چند کشور عربی دیگر هم به عربستان پیوستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران از «تغییر لحن» عربستان سعودی استقبال کرد

فایننشال تایمز: مذاکرات پنهانی ایران و عربستان در بغداد آغاز شده است

تلاش ۳ کشور اروپایی برای تصویب قطعنامه‌ علیه ایران؛ گروسی درباره تغییر سیاست هسته‌ای تهران هشدار داد