واکنش ایران به گفتگوهای مستقیم تهران و ریاض در بغداد: از گفتگو با عربستان استقبال می‌کنیم

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران Copyright سایت وزارت امور خارجه ایران
Copyright سایت وزارت امور خارجه ایران
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بدون اینکه انجام مذاکره مستقیم با عربستان سعودی را تایید یا تکذیب کرده باشد می‌گوید تهران از گفتگو با ریاض استقبال می‌کند.

آگهی

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به انتشار گزارش‌هایی درباره آغاز مذاکرات محرمانه میان تهران و ریاض در بغداد می‌گوید ایران از گفتگو با عربستان سعودی استقبال می‌کند.

سعید خطیب‌زاده روز دوشنبه ۳۰ فروردین در این باره همچنین گفت: «ما گزارش‌های رسانه‌ای را دیدیم. در این باره نقل‌قول‌های بعضا متضادی منتشر شده است ایران از گفتگو با عربستان سعودی استقبال می‌کند و این مسئله به نفع مردم دو کشور و صلح و ثبات منطقه‌ای است.»

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به گزارشی است که نشریه فایننشال تایمز روز یکشنبه ۲۹ فروردین منتشر کرده بود. این روزنامه بریتانیایی در گزارش خود مدعی شده بود مذاکرات مستقیم بین مقام‌های ارشد ایران و عربستان در پایتخت عراق آغاز شده است.

این نشریه همچنین ادامه داده بود که گفتگوها در ماه جاری میلادی و با هدف اصلاح روابط میان دو کشور صورت گرفته است. در این گزارش نقل‌ قول‌هایی هم از مقام‌های ارشد عراقی و همچنین یک دیپلمات خارجی حاضر در عراق ارائه شده است.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه به نقل از یک مقام آگاه عراقی، وقوع این مذاکرات را تایید کرد. 

در صورتی که این اتفاق افتاده باشد این نخستین گفتگوهای سیاسی طرفین از سال ۲۰۱۶ به بعد محسوب می‌شود. ایران و عربستان در سالهای اخیر مناسبات بسیار پرتنشی را تجربه کرده‌اند. با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، عربستان سعودی در سالهای اخیر نقش مهمی در راستای جبران کسری نفت در بازارهای جهانی ایفا کرده است. همچنین دو کشور در موضوعات مختلفی به ویژه جنگ یمن با یکدیگر اختلاف نظر جدی دارند. عربستان سعودی همواره ایران را متهم می‌کند که به حوثی‌ها تسلیحات می‌رساند و این گروه هم با موشک‌ها و پهپادهای ایرانی مواضعی را در عربستان مورد هدف قرار می‌دهد.

هنوز هیچ یک از مقام‌های سعودی واکنشی به ادعای این نشریه بریتانیایی در خصوص مذاکرات دوجانبه ایران و عربستان نشان نداده است. با این حال فایننشال تایمز در گزارش خود می‌گوید یک مقام ارشد سعودی هر گونه مذاکره میان تهران و ریاض را تکذیب کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه عربستان نسبت به گفتگوهای «اکتشافی» با ایران ابراز خوشبینی کرد

حمله جدید حوثی‌ها به عربستان با موشک و ۱۷ پهپاد

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند